Americké závody majú zásoby čipov iba na pár dní, najviac chýbajú v automobilkách a medicínskych zariadeniach

Priemysel, automobilka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Dodávky počítačových čipov v USA klesli na alarmujúco nízke úrovne, čo vyvoláva riziko zatvárania závodov. Uviedlo to americké ministerstvo obchodu. Firmy, ktoré používajú polovodiče, majú ich zásoby na menej ako päť dní.

Ide o prudký pokles oproti roku 2019, keď boli vo firmách zásoby polovodičov na 40 dní. Vyplýva to z prieskumu, ktorý ministerstvo urobilo na vzorke 150 firiem. Mimoriadne veľký nedostatok čipov je vo výrobe automobilov a medicínskych zariadení. Dopyt po čipoch pritom vlani oproti roku 2019 stúpol o 17 percent, uviedlo ministerstvo obchodu.

S odvolaním sa na výsledky tohto prieskumu administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vyzvala Kongres, aby schválil uviaznutú legislatívu, na základe ktorej by domáca produkcia polovodičov v USA dostala pomoc v objeme 52 miliárd dolárov. „Situácia v reťazci dodávok čipov zostáva krehká a je nevyhnutné, aby Kongres schválil financovanie výroby čipov čo najskôr,“ uviedla vo vyhlásení americká ministerka obchodu Gina Raimondová.

Nedostatok čipov narušil automobilovú výrobu a smerom nahor posunul ceny áut. Toto zdraženie významne prispelo k tomu, že medziročná inflácia v USA v decembri stúpla na 7 percent. Ide o najsilnejšiu americkú infláciu za štyri desaťročia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden