Český priemysel za celý minulý rok vzrástol o 6,4 percenta, stúpla aj stavebná produkcia

výroba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Česká priemyselná výroba v decembri medzimesačne reálne klesla o 2,9 percenta a v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka sa zmenšila o 2,1 percenta. Informoval o tom v pondelok Český štatistický úrad (ČSÚ).

Celkové medziročné oslabenie priemyslu v decembri bolo najmä výsledkom menšej produkcie v segmente motorových vozidiel, prívesov a návesov a to o 15,8 percenta.

„Firmy naďalej čelili problémom v dodávateľských reťazcoch a zvyšujúcim sa cenám surovín a energií,“ uviedla Veronika Doležalová, vedúca oddelenia štatistiky priemyslu na ČSÚ.

Za celý minulý rok výroba stúpla

V záverečnom kvartáli minulého roka priemysel v Českej republike po úprave o sezónne vplyvy v porovnaní s tretím štvrťrokom vzrástol o 0,2 percenta. Medziročne priemyselná produkcia krajiny počas októbra až decembra oslabila o 1,8 percenta.

Za celý minulý rok výroba českého priemyselného odvetvia v porovnaní s rokom 2020 stúpla o 6,4 percenta.

České stavebníctvo vzrástlo

Stavebná produkcia v ČR sa v decembri medzimesačne reálne zvýšila o 1,8 percenta a medziročne vzrástla o 8,1 percenta. V záverečnom štvrťroku vlaňajška medzikvartálne reálne stúpla o 1,9 percenta a medziročne posilnila o 4,3 percenta.

Za celý minulý rok české stavebníctvo oproti predošlému roku reálne vzrástlo o 1,4 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Doležalová
Firmy a inštitúcie Český statistický úřad