Chemické podniky rátajú straty v miliónoch, pre vysoké ceny energií budú nútené obmedziť výrobu

Chemický priemysel, sudy, chemikálie
Dodávky energií sú podľa Karlubíka riadené dlhodobejšími kontraktami, významný podiel ale tvorí spotový nákup. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Chemické podniky na Slovensku budú pre vysoké ceny energií v krátkom čase nútené obmedziť výrobu a využiť kurzarbeit. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík.

Fabrikám sa podľa jeho slov aktuálne dramaticky zvyšujú náklady na výrobu. To povedie k tlaku na rast predajných cien, ktorý následne pocítia aj spotrebitelia.

Pripravujú krízové scenáre

„V súčasnosti každá veľká spoločnosť v chemickom sektore ráta straty rádovo v miliónoch, dokonca v desiatkach miliónov eur, čo je pre výrobcov katastrofa. Vzhľadom nato už väčšina urgentne pripravuje krízové scenáre obmedzenia, respektíve odstavenia svojich výrob,” skonštatoval Karlubík. Zároveň môže prísť aj k utlmeniu ich investičného rozvoja.

Dodávky energií sú podľa Karlubíka riadené dlhodobejšími kontraktami, významný podiel ale tvorí spotový nákup.

Práve ten predstavuje v súčasných podmienkach významné finančné zaťaženie podnikov. V oblasti opatrení by uvítali vyššiu podporu v rámci rozvoja investícií pre znižovanie energetickej náročnosti a uhlíkovej stopy aj formou významne vyššieho alokovania výnosov z pohľadu tvorby Environmentálneho fondu SR.

Žiadajú kompenzačné opatrenia

„Po dramatickom znížení pridelených emisných povoleniek našim podnikom na nasledujúce obdobia sú fabriky nútené kupovať tieto povolenky na burze v rozsahu miliónov eur ročne a pritom drvivá väčšina z nich nespadá do žiadneho rámca podpory na rozdiel od ich konkurentov v okolitých štátoch,” upozornil Karlubík.

Žiadajú preto vládu o okamžitú pomoc celému priemyslu nielen kompenzáciou emisných povoleniek, ale aj kompenzačnými opatreniami v rámci tarify za prevádzkovanie systému.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Karlubík
Firmy a inštitúcie Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR