Duslo Šaľa nesúhlasí so Sulíkovým vyjadrením o obmedzení dodávok plynu, fabrike by zrejme hrozili škody

Duslo
Areál spoločnosti Duslo Šaľa. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Šalianske Duslo rozhodne nie je stotožnené s vyjadreniami ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý chce možný nedostatok plynu počas zimy riešiť obmedzením jeho dodávky najväčším priemyselným odberateľom.

Okrem chemickej fabriky k nim zaradil aj rafinérku Slovnaft a paroplynovú elektráreň Malženice. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol generálny riaditeľ podniku Duslo Petr Bláha, nepozdáva sa im ani fakt, že sa o takýchto krokoch dozvedajú z médií.

Odbytové škody a na technológiách

Rozsah dopadov možného obmedzenia dodávok plynu na samotnú fabriku je pritom podľa neho ťažké špecifikovať. „Výšku potenciálnych škôd nevieme ani odhadnúť. Neboli by to ale iba škody odbytové, ale veľmi pravdepodobne rozsiahle škody na technológiách vplyvom silných mrazov,“ načrtol Bláha.

Duslo je najväčší odberateľ plynu na Slovensku, na celoslovenskej spotrebe sa podieľa 11 percentami. Pre Duslo ide o základnú surovinu, z ktorej následne vyrába čpavok a potom ďalšie produkty. Fabrika pre vysoké ceny plynu aktuálne vyrába iba na technické minimum, časť výroby je odstavená úplne.

Medziročný nárast napriek koronakríze

Duslo je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve. V roku 2005 získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s., a od 1. januára 2006 je Istrochem jeho súčasťou. Fabrika sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárenských chemikálií.

V minulom roku dosiahol podnik hospodársky výsledok pred zdanením takmer 11,5 miliónov eur. Napriek aktuálnej koronakríze sa chemickému gigantovi podarilo zabezpečiť mierny medziročný nárast zisku o 876-tisíc eur. Tržby fabriky však podľa zverejnených údajov klesli o 11,3 percenta na 353,1 milióna eur. Objem investícií atakoval 35 miliónov eur.

Spoločnosť Slovnaft danú tému nechce komentovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petr BláhaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie AgrofertDuslo ŠaľaIstrochemParoplynová elektráreň MalženiceSlovnaft