Elon Musk po svojom sľube na Twitteri predal akcie Tesly za päť miliárd dolárov

Tesla
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk po svojom sľube na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predal zhruba 4,5 milióna akcií spoločnosti v hodnote viac ako päť miliárd dolárov.

Musk stále vlastní milióny akcií

Predaj, ktorý v stredu večer zverejnili v 10 regulačných dokumentoch, predstavuje približne tri percentá Muskovho podielu v spoločnosti. Musk stále vlastní zhruba 167 miliónov akcií Tesly.

Dokumenty tiež odhalili, že Musk uplatnil opcie na nákup niečo viac ako 2,1 milióna akcií v hodnote 6,24 dolára za kus. Spoločnosť v stredu na burze uzavrela na úrovni 1 067,95 dolára za akciu.

Zo zmienenej sumy približne 1,1 miliardy dolárov smeruje na zaplatenie daňových povinností za opcie na akcie, ktoré Musk získal v septembri.

Výzvy niektorých demokratov

Musk cez víkend na Twitteri avizoval úmysel predať 10 percent jeho akcií Tesly v hodnote viac ako 20 miliárd dolárov na základe ankety, ktorú tam usporiadal.

Anketu zorganizoval v reakcii na výzvy niektorých demokratov, aby miliardári platili dane, keď cena akcií v ich vlastníctve rastie, hoci ich nepredávajú. Tweety o predaji viedli v pondelok a v utorok k poklesu akcií výrobcu elektromobilov, v stredu sa však trochu zotavili.

Spoločnosť Tesla nevypláca Muskovi plat v hotovosti. Podľa poskytovateľa dát FactSet bol k júnu tohto roku Musk najväčším akcionárom a vlastnil zhruba 17 percent automobilky. Je tiež podľa magazínu Forbes najbohatším človekom na svete s majetkom okolo 282 miliárd dolárov, väčšinu z toho práve v akciách Tesly.

(1 EUR = 1,1558 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie Tesla