Koronavírus zmenil plány aj firme Embraco Slovakia, výrobu plánujú oživiť a výrazne navýšiť

Embraco Spišská Nová Ves
Pohľad do výrobnej haly závodu Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi. Foto: archívne, SITA/Rastislav Ovšonka

Závod spoločnosti Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi vlani vyrobil 4,8 milióna produktov. Ide o takmer 8 percent menej ako v roku 2019. Plány výrobcu kompresorov a kondenzačných jednotiek podľa jej mediálneho zástupcu Antona Oberhausera pandemická situácia úplne zmenila.

Ako však ďalej uviedol pre agentúru SITA, s výsledkami za rok 2020 sú v konečnom dôsledku spokojní. Obrat spoločnosti na úrovni 219 226 eur zatiaľ nebol potvrdený audítorom.

Najväčší zamestnávateľ na Spiši plánuje v porovnaní s rokom 2020 výrobu oživiť a výrazne navýšiť. „Všetko však bude závisieť od trhovej situácie so vstupným materiálom a našej úrovne produktivity,“ konštatoval Oberhauser.

Plánujú modernizovať

Podľa jeho slov tak budú investície v tomto roku smerovať predovšetkým do modernizácie a automatizácie. Pripomenul tiež, že dôležitú hodnotu pre spoločnosť predstavuje inovácia. Do výskumu a vývoja preto investuje 3 až 4 percentá svojich ročných výnosov.

V súčasnosti sa spoločnosť Embraco Slovakia zo skupiny Nidec Global Appliance snaží vyjsť v ústrety zvýšenému množstvu objednávok. „Sú na vysokej úrovni aj v dôsledku dopytu spôsobeného pandémiou. Oproti úrovni spred pandémie pokračuje vysoký dopyt najmä po kompresoroch pre domáce chladenie,“ ozrejmil mediálny zástupca spoločnosti.

Zároveň dodal, že výhľad z pohľadu objednávok je nateraz pozitívny. „Počas pandémie je situácia nevyspytateľná, hlavne vzhľadom na okolnosti, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Momentálne, tak ako iné firmy, zápasíme s nestabilitou dostupnosti materiálov na svetovom trhu,“ informoval.

Prijali naspäť prepustených zamestnancov

Po minuloročnom hromadnom prepúšťaní na jar a v lete prijala spoločnosť od septembra až doteraz približne 400 zamestnancov. V tomto počte je zahrnutých aj deväťdesiat spomedzi pôvodne prepustených 250 zamestnancov. Aktuálne zamestnáva okolo 2 150 pracovníkov.

Závod Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi otvorili ešte v roku 1999. Zameriava sa predovšetkým na výrobu kompresorov pre komerčné chladenie a kondenzačné jednotky. Brazílskeho výrobcu vlastnil a kontroloval americký koncern Whirlpool.

V roku 2019 ho však prevzala japonská firma Nidec Corporation, vrátane jeho slovenského závodu v Spišskej Novej Vsi. Celkové výnosy spoločnosti Embraco Slovakia za rok 2019 dosiahli podľa Finstatu takmer 257 miliónov eur. Zisk prevýšil 18 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Oberhauser
Firmy a inštitúcie Embraco Slovakia