Košický U. S. Steel sa zmodernizuje, celkové náklady dosiahnu viac ako miliardu eur

U. S. Steel Košice
Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.
  • aktualizované 25. februára, 13:55

Košický U. S. Steel chystá na Slovensku veľkú investíciu. Podľa zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie by mohli celové náklady na modernizáciu fabriky dosiahnuť 1,3 mld. eur.

„Účelom zámeru je modernizácia procesu výroby ocele, jej odlievania a spôsobu valcovania do zvitkov pri znížení celkovej energetickej a surovinovej náročnosti, eliminácia podstatnej časti negatívnych dopadov na tvorbu uhlíkovej stopy a udržateľnosť výroby,“ uvádza sa v materiáli.

Zvýši sa celková výroba

Oceliarne plánujú podľa zámeru vybudovať novú hutnícku prevádzku, v ktorej bude v jednom zoskupení výroba, odlievanie a valcovanie ocele s novymi progresívnymi technológiami. Pozostávať bude z dvoch elektrických oblúkových pecí, prevádzok mimopecného spracovania ocele a jednej hutníckej linky pre plynulé odlievanie a valcovanie za tepla s kapacitou výroby ocele do 3 100 000 ton za rok.

„Realizáciou zámeru nedôjde k zvýšeniu celkovej výroby U. S. Steel Košice s.r.o., vybudovanie nových technológií hutníckej výroby bude na úkor zníženia výroby existujúcich zariadení pri zachovaní súčasného objemu výroby ocele a za tepla valcovaných materiálov,“ informuje ďalej podnik. Začiatok realizácie projektu je stanovený na budúci rok, dokončený by mal byť o dva roky na to.

Investícia za približne 1,5 miliardy eur

O dekarbonizácii výroby v košickom U.S. Steel sa hovorí už dlhodobo. V máji minulého roka o nej rokoval minister financií Igor Matovič v centrále koncernu v americkom Pittsburghu.

Podľa jeho slov je dekarbonizácia jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť U.S. Steel v Košiciach. Výšku investície odhadol na približne 1,5 miliardy eur.

Spoločné úsilie európskych inštitúcií a vlády

Ako aktuálne pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača, projekt takéhoto rozsahu môže byť realizovaný jedine ako spoločné úsilie európskych inštitúcií, slovenskej vlády a dotknutých podnikateľských subjektov.

„Toto je súčasť plánu dekarbonizácie a uskutočnenie tohto zámeru bude závisieť od súhlasného stanoviska Európskej únie, plnej podpory Vlády Slovenskej republiky a pripravenosti energetickej infraštruktúry pre prevádzkovanie novej technológie,“ dodal.

Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. Momentálne má takmer 9 400 zamestnancov a ročne vyrobí 4,5 milióna metrických ton ocele.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán Bača
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaU.S. Steel KošiceVláda SR