Nidec v Spišskej Novej Vsi čelí rekordnému dopytu, do svojho závodu potrebuje operátorov výroby

Embraco/Nidec Spišská Nová Ves
Pohľad do výrobnej haly závodu Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi v súčasnosti pod názvom Nidec Global Appliance Slovakia. Foto: archívne, SITA/Rastislav Ovšonka

Spišskonovoveský závod Nidec čelí v tomto roku nielen rekordnému dopytu, ale aj cenám vstupov. Zatiaľ pozitívnu finančnú bilanciu mu znižujú vysoké ceny vstupných materiálov, ako je napríklad oceľ a meď.

Problémom sú aj rekordné náklady na prepravu materiálov. Upozornil na to riaditeľ závodu Tomáš Kandra.

Tohtoročný nábor ľudí pokračuje

Vlani závod vyrobil 4,8 milióna produktov, čo je o takmer 8 % menej ako v roku 2019. Celkové tržby boli na úrovni 271 miliónov eur, oproti roku predtým tak poklesli o 14 %.

Na výsledku sa podľa vedenia závodu podpísal výpadok výroby a dopytu počas prvej vlny pandémie COVID-19.

Hoci v minulom roku musel výrobca chladiarenských kompresorov známy ako Embraco Slovakia prepustiť 250 zamestnancov, v tomto roku pokračuje v ich nábore.

Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Emília Gondeková, od začiatku roka prijal Nidec v Spišskej Novej Vsi približne 400 nových zamestnancov.

Chýbajú hlavne operátori výroby

Ku koncu septembra tak pracovalo v závode celkovo 2 182 zamestnancov, v košickom centre zdieľaných služieb ďalších 96. Najväčšiemu zamestnávateľovi na Spiši však chýbajú najmä operátori výroby.

Dôvodom je podľa Kandru veľmi vysoký dopyt po výrobkoch, ktorý odštartoval na jeseň 2020. Podľa riaditeľa závodu majú najväčší záujem o strojársky či elektrotechnicky zameraných záujemcov.

Závod spoločnosti pôvodne s názvom Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi otvorili v roku 1999. Brazílskeho výrobcu kompresorov vlastnil a kontroloval americký koncern Whirlpool. Od roku 2019 patrí do skupiny Nidec Global Appliance.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emília GondekováTomáš Kandra
Firmy a inštitúcie Nidec Global Appliance Slovakia