Obdobie prázdnych fráz sa skončilo, štát začal s likvidáciou sudov s PCB látkami v areáli Chemka

Ján Budaj, Chemko Strážske
Sudy s PCB látkami a kontaminovanú pôdu uložia do hermeticky uzatvorených kontajnerov, odkiaľ je vylúčené ich presakovanie do okolitého prostredia. Foto: www.facebook.com

Po 30 rokoch sa začalo s vyberaním toxických PCB látok z takzvanej Ošipárne v areáli Chemka Strážske a s ich ukladaním do špeciálnych kontajnerov. Minister životného prostredia Ján Budaj si spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom prezrel začaté práce. Informovala o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR.

Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja sa skončila dlhodobá nečinnosť a formálne prehlásenia predchádzajúcich vládnych garnitúr.

Od prázdnych fráz k činom

„My sme prešli od prázdnych fráz k činom a začali sme so záchrannými prácami. Ide o náročnú úlohu a manipulácia s nebezpečným odpadom si vyžiada profesionálny a zodpovedný prístup záchranných zložiek,“ zdôraznil minister Budaj.

Záchranné práce spočívajú vo vyťažení nebezpečných látok, ktoré sa voľne nachádzajú v priestoroch tzv. Ošipárne, naložení PCB sudov a kontaminovanej pôdy a ich následnom naložení do kontajnerov, certifikovaných na uloženie takéhoto odpadu. „Ide o hermeticky uzatvorené kontajnery, odkiaľ je vylúčené ich presakovanie do okolitého prostredia,“ podčiarkol Budaj.

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vykoná analýzu obsahu nebezpečných látok a určí spôsob ich ďalšieho zneškodnenia. Geológovia zároveň naďalej monitorujú ďalšie lokality v areáli Chemka Strážske, a to Prameň a Tepláreň.

Toxické PCB látky sa neuložili už desaťročia

Uloženie stoviek ton toxických PCB látok sa neuskutočnilo oficiálne desaťročia. Stalo sa tak až po tom, ako išla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanácia priľahlého územia v okolí Strážskeho a odkaliska Poša sa nachádza aj v programovom vyhlásení vlády.

Odkalisko Poša a lokalita Chemko Strážske boli prvou pracovnou cestou Jána Budaja za envirozáťažami z pozície ministra životného prostredia. Vďaka aktívnemu zásahu Slovenskej inšpekcie životného prostredia sa zastavilo dotekanie škodlivých vôd do odkaliska Poša.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR