Oravská spoločnosť OFZ odstaví viac ako polovicu pecí, vysoké ceny elektriny sú likvidačné

OFZ
Priestory oravskej spoločnosti OFZ. Foto: www.facebook.com

Oravská spoločnosť OFZ rozhodla s okamžitou platnosťou o odstavení viac ako polovice svojich pecí. Dôvodom je skokový nárast ceny elektrickej energie na komoditných burzách, ktorá v utorok prekročila sumu 300 eur za megawatthodinu.

Ešte pred rokom sa pritom ceny pohybovali na úrovni 45 – 50 eur za megawatthodinu. Ako ďalej informuje podnik, viac ako šesťnásobný nárast ceny elektrickej energie v priebehu dvanástich mesiacov je pre energeticky vysokonáročnú výrobu ferozliatin likvidačný.

„V tomto období síce rástli aj ceny našich produktov, ale zďaleka nie takým tempom ako energia. 300 eur je jednoducho bezprecedentný extrém,“ uviedol výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok. Objem výroby sa im pritom podarilo dostať na úroveň pred koronakrízou len nedávno. Ešte v lete využívala fabrika v Širokej svoju celkovú výrobnú kapacitu na takmer 100 percent. Teraz však zo siedmich pecí musia štyri odstaviť.

„Rast cien energií sme síce očakávali, ale zdá sa, že na trhu sa objavili hráči, ktorí cenu elektriny ženú nahor tak ako nikdy predtým. Keď si k tomu pripočítame náklady na emisné povolenky, ktorých cena takisto niekoľkonásobne stúpla a fakt, že na Slovensku sú kompenzácie pre energeticky náročný priemysel schválené Európskou úniou na zanedbateľnej úrovni oproti iným európskym krajinám, robí to našu výrobu stratovou,“ doplnil Klocok s tým, že aktuálne nedokážu odhadnúť, ako dlho táto situácia potrvá. Od toho bude závisieť aj schopnosť OFZ udržať zamestnanosť.

Spoločnosť OFZ je stredoeurópskym výrobcom ferozliatin. História spoločnosti siaha až do roku 1952, kedy boli vyrobené prvé ferozliatiny na Slovensku.

V súčasnosti spoločnosť vyrába a zákazníkom ponúka ferozliatiny na báze mangánu a kremíka. Okrem masových ferozliatin vyrába firma aj plnené profily. Je jedným z najdôležitejších dodávateľov ferozliatin pre región strednej Európy, keď približne 90 percent výroby je umiestňovaných na zahraničných trhoch.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Branislav Klocok
    Firmy a inštitúcie OFZ