Podporí sa kúpa elektromobilov v tomto roku? Podľa Sulíka by sa mala ako prvá vyriešená infraštruktúra

SULÍK: Rozhovor pre agentúru SITA
Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Finančná podpora kúpy elektromobilov v roku 2022 je zatiaľ otvorená. Minister hospodárstva Richard Sulík nateraz nevedel povedať, či chystajú dotácie na kúpu ekologických áut.

„My nechceme elektromobilitu vylučovať. Ak sa zavedie napríklad podpora pre vodíkové autá, tak to zrejme bude spolu s elektroautami. V tomto momente vám nemôžem povedať nič bližšie,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Ako zároveň dodal, v prvom rade by ale mala byť podporená infraštruktúra, skôr tu by mal podľa neho vstupovať štát. V tejto súvislosti spomenul okrem iného budovanie siete nabíjacích staníc pre elektromobily, ale aj rozvoj distribučných sietí elektriny, ich modernizáciu a zvyšovanie kapacít. „Ale nevylučujem ani podporu priamo nákupu áut,“ dodal.

Naposledy štát podporil kúpu elektromobilov ešte v roku 2019. O výzvu bol vtedy enormný záujem. On-line registrácia sa začala v polovici decembra a celá šesťmiliónová suma bola rezervovaná za 3 minúty a 41 sekúnd. Záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických áut prostredníctvom 668 žiadostí. Výrazne vyšší záujem bol o autá s čisto elektrickým pohonom, ktoré si chcelo kúpiť takmer 90 percent úspešných žiadateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík