Poľsko sa stáva stále silnejším obchodným partnerom Slovenska (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poľsko, Slovensko, vlajky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

So svojím severným susedom má Slovensko dlhodobo dobré politické ale aj ekonomické vzťahy, čo dokazuje aj právna zmluva o ekonomických a hospodárskych vzťahoch podpísaná ešte v roku 1996. Od tejto chvíle sa v rámci vzájomných vzťahov rozšírila spolupráca aj do mnohých obchodných, politických ale aj kultúrnych oblastí.

Zvýšený trend obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Poľskom dokazuje aj miera zahraničného obchodu v posledných rokoch. Za posledných 10 rokov do krízy vzrástol obchodný obrat medzi oboma krajinami o 300 percent. Išlo o najväčšiu dynamiku spomedzi všetkých krajín . Poľsko taktiež patrí medzi najvýznamnejších partnerov pre slovenský export.

Podľa údajov za rok 2021 je tretím obchodným partnerom Slovenska po Nemecku a Českej republike. Za rok 2020 predstavuje zahraničná výmena s naším severným susedom hodnotu vyše 10 miliárd EUR. Spomedzi exportovaných tovarov smerujúcich do Poľska sú najmä produkty elektrotechnického, oceliarskeho, strojárskeho a automobilového priemyslu.

Slovenské spoločnosti na poľskom trhu

Naopak z Poľska dovážame tovary z obdobných oblastí priemyslu spolu s rôznymi nábytkárskymi produktami. Poľsko patrí aj medzi top 10 najväčších investičných partnerov Slovenska, čo taktiež dokazuje výrazné obchodné vzťahy medzi oboma krajinami.

Najperspektívnejšie oblasti investičnej spolupráce sú najmä v sektoroch automobilového priemyslu, nábytkárskeho priemyslu a energetiky. Práve na základe stále sa rozvíjajúcej obchodnej spolupráce sa postupne darí slovenským spoločnostiam efektívne presadiť na poľskom trhu. Navyše exportný potenciál slovenských subjektov za posledné obdobie stále stúpa.

Na poľskom trhu pôsobia spoločnosti s naozaj rôznym zameraním. Príkladom môže byť slovenský developerský líder HB Reavis, ktorý uskutočňuje významné developerské projekty vo Varšave, ďalej je to spoločnosť Accace, V4 Legal a Cottyn, zameraná na poskytovanie právnických služieb alebo spoločnosti Tatry mountain resorts, spoločnosť Asseco, firma GreenWay alebo v rámci potravinárstva spoločnosť IDC Holding zo Serede.

Dve obchodné a priemyselné komory

V rámci poľsko – slovenskej spolupráce treba spomenúť, že podnikateľov zastrešujú dve obchodné a priemyselné komory. Poľsko – slovenská obchodná a priemyselná komora so sídlom v Krakove a taktiež Slovensko – poľská obchodná komora so sídlom v Žiline, ktorej predsedom je Stanislav Kučírek.

Po dlhom pandemickom období Slovensko-poľská obchodná komora udelila za roky 2020 a 2021 ocenenia za dlhoročnú prácu a podporu poľsko-slovenskej hospodárskej spolupráce, rozvíjanie hospodárskych vzťahov a spoločenské a kultúrne aktivity spoločnosť Signum Poprad za výnimočný prínos k projektu Karpatskej stratégie.

Ocenené boli aj inštitúcie ako Slovensko-poľské združenie obchodu a investícií Pro Polonia spolu s Poľsko-slovenskou obchodnou komorou za súbežné rozvíjanie hospodárskych a kultúrnych vzťahov a taktiež šírenie interkultúrneho dialógu a podpory podnikateľského prostredia.

Autor je analytikom Rady slovenských exportérov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal HúskaStanislav Kučírek
Firmy a inštitúcie Rada slovenských exportérov