Pozitívny vplyv piatej automobilky na ekonomiku Slovenska sa prejaví až o niekoľko rokov, predpovedajú analytici

Volvo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Z krátkodobého hľadiska nová automobilka slovenskej ekonomike ešte veľmi nepomôže. Príspevky k rastu HDP, podľa ministerstva financií kumulatívne 1,2 %, a zamestnanosti, spolu do 12-tisíc miest, resp. 0,4 %, sa však reálne podľa analytikov VÚB banky dostavia až spolu s výstavbou fabriky a po spustení výroby.

Nezamestnanosť môže ešte klesnúť

To sa očakáva najmä v rokoch 2025 až 2028. „Pri relatívne nízkej miere nezamestnanosti, ktorá do roku 2026 môže poklesnúť aj na nové historické minimá, môžeme tiež očakávať, že citeľná časť benefitov z nových pracovných miest poputuje pracovníkom zo zahraničia,“ myslia si analytici.

Slovensko v júli získalo záväzok piateho automobilového závodu na svojom malom území. Potvrdili sa tak špekulácie o príchode švédskeho Volva, tentokrát po prvý raz na východ krajiny do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach.

Švédska značka by tam mala preinvestovať viac ako miliardu eur a priamo vytvoriť 3 300 pracovných miest.

Slovensko si posilní prvú priečku

„Krajina si tak posilní prvú priečku vo výrobe automobilov v prepočte na jedného obyvateľa, tentokrát závodom na čisto elektrické vozidlá. Zároveň sa posilní aj miestny klaster dodávateľov komponentov do finálnej výroby,“ uviedli analytici VÚB banky.

Dobrou správou podľa nich je výroba čisto elektrických vozidiel, keďže od roku 2035 sa spaľovacie pohony v EÚ už predávať nebudú.

Počet vyrobených automobilov na Slovensku sa od roku 2019 pohybuje okolo jedného milióna. Miestna produkčná kapacita sa tak novým závodom zvýši približne o štvrtinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VÚB Všeobecná úverová banka