Priemysel v USA rastie, počas októbra vzrástla produkcia dvojnásobne rýchlejším tempom

americka ekonomika
Foto: SITA/AP

Americká priemyselná produkcia v októbri ožila. Automobilky, ktoré poškodzujú problémy dodávateľských reťazcov, totiž dosiahli silný rast a vytratil sa aj vplyv hurikánu, ktorý koncom augusta postihol energetický komplex USA pri Mexickom zálive.

Produkcia amerického priemyslu minulý mesiac vzrástla o 1,6 percenta po septembrovom poklese o 1,3 percenta. Informoval o tom v utorok americký Federálny rezervný systém (Fed).

Októbrový rast priemyselnej výroby bol dvakrát väčší, ako sa očakávalo. Pomohlo tomu zvýšenie produkcie motorových vozidiel a automobilových dielcov o 11 percent po dvoch mesiacoch poklesu, ktorý bol spôsobený vážnym nedostatkom v dodávkach polovodičov.

Spracovateľský priemysel USA v októbri celkovo posilnil o 1,2 percenta. Ťažobný sektor, vrátane produkcie ropy a plynu, vzrástol o 4,1 percenta. Produkcia amerických dodávateľov energií sa zvýšila o 1,2 percenta. Ekonómovia však upozorňujú, že hoci v októbri priemysel posilnil viac, ako sa očakávalo, produkciu v nadchádzajúcich mesiacoch budú brzdiť pokračujúce problémy dodávateľských reťazcov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)