Protimonopolný ústav potvrdil vyše miliónovú pokutu pre Chemes, zneužíval dominantné postavenie na trhu

D4467e11 9dd6 4f7a bac2 710a794c4442_dam url5kwgfv.jpeg
Protimonopolný úrad SR. Foto: ilustračné, SITA

Rada Protimonopolného úradu SR (PMÚ) potvrdila prvostupňové rozhodnutie o udelení viac ako miliónovej pokuty spoločnosti Chemes, a. s., Humenné za zneužívanie dominantného postavenia. Spoločnosť je povinná zdržať sa správania v priemyselnom parku a odstrániť protiprávny stav do 90 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, uložená pokuta je vo výške 1,18 milióna eur.

Dominantné postavenie Chemes

Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť 27. decembra 2022. Ako v stredu informovala hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská, voči tomuto rozhodnutiu sa spoločnosť môže domáhať preskúmania súdom.

V správnom konaní bolo posudzované zneužívanie dominantného postavenia spoločnosti Chemes. V období od 1. augusta 2017 do vydania prvostupňového rozhodnutia PMÚ 29. septembra 2021 zaväzovala spoločnosti vykonávajúce podnikateľskú činnosť v priemyselnom parku Chemes odoberať od nej stlačený vzduch, chlad, dusík, plyn a elektrinu a zároveň im znemožňovala, aby si tieto tovary vyrábali samy alebo ich odoberali od tretích strán.

Jediný dodávateľ

Chemes je na viacerých úradom zadefinovaných relevantných trhoch jediným dodávateľom a môže sa tak správať nezávisle od iných subjektov, vrátane svojich zákazníkov.

Keďže niektorí zákazníci, ktorými sú predovšetkým veľké výrobné spoločnosti, nemôžu v primeranom čase premiestniť svoju podnikateľskú činnosť bez významných finančných nákladov z priemyselného parku Chemes inam, dochádza k ich ekonomickej naviazanosti na podnikateľa Chemes, čo mu umožňuje využívať svoju ekonomickú silu aj tam, kde by mohlo existovať konkurenčné prostredie,“ priblížila Oľšavská.

Neprimerané obchodné podmienky

To podľa PMÚ predstavuje priame alebo nepriame uplatňovanie neprimeraných obchodných podmienok. Ide o zneužitie dominantného postavenia na trhu prevádzkovania priemyselného parku Chemes a na trhoch výroby a rozvodu tepla, odberu kondenzátu, distribúcie elektriny, výroby a dodávky demineralizovanej vody, výroby a dodávky dekarbonizovanej vody, výroby a dodávky zmäkčenej vody, dodávky pitnej vody, odvádzania odpadových vôd a distribúcie plynu.

A to je podľa zmluvy o fungovaní Európskej únie a zákona o ochrane hospodárskej súťaže zakázané.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana Oľšavská
Firmy a inštitúcie Chemes HumennéPMÚ Protimonopolný úrad SR