Rivian predbehol General Motors a je výrobcom áut s druhou najvyššou trhovou hodnotou v USA

Rivian R1T
Vozidlo Rivian R1T. Foto: ilustračné, SITA/AP

Výrobca elektrických vozidiel Rivian Automotive, ktorý doteraz predal len zhruba 150 malých nákladných automobilov, prevažne svojim zamestnancom, predbehol General Motors a stal sa americkým výrobcom áut s druhou najvyššou trhovou hodnotou.

Cena akcií stúpla o desať percent

Rivian sídliaci v Kalifornii už v stredu, keď sa s jeho akciami prvýkrát začalo obchodovať na burze, trhovou hodnotou prekonal automobilku Ford.

Po otvorení štvrtkového obchodovania cena akcií firmy Rivian Automotive stúpla o 10 percent a celková hodnota podniku prekročila hranicu 90 miliárd dolárov.

Je to viac ako hodnota spoločnosti General Motors, ktorá je jedným z najväčších výrobcov áut na svete a vlani predala viac ako 2,5 milióna vozidiel.

Firma Rivian plánuje v tomto roku vyrobiť tisíc elektrických vozidiel. V septembri uviedla svoj prvý elektromobil, elektrické nákladné auto R1T, a v decembri plánuje uviesť svoje prvé elektrické vozidlo SUV R1S.

Rivian podporuje Ford aj Amazon

K podporovateľom firmy Rivian patrí automobilka Ford a od roku 2019 do nej investovala pol miliardy dolárov.

Ďalším podporovateľom je spoločnosť Amazon, ktorá pred primárnou emisiou akcií Rivianu mala v tejto automobilke 20-percentný podiel.

Investori sa nesústreďujú na to, koľko áut Rivian predal, ale na jeho veľký potenciál, keďže dopyt po elektromobiloch rastie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RivianRivian Automotive