Rok 2022 bol z pohľadu priemyslu veľmi nepredvídateľný, budúci rok už bude kritický

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Logistika, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rok 2022 bol z pohľadu slovenského priemyslu veľmi nepredvídateľný. Takto uplynulých dvanásť mesiacov pre agentúru SITA zhodnotil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. Priemysel podľa neho trápi výrazný nedostatok materiálov a zároveň extrémne vysoká priemyselná inflácia.

Kým rekordná spotrebiteľská inflácia je dnes na úrovni 15,4 %, priemyselná inflácia sa od vypuknutia vojny na Ukrajine drží nad 50 %. Aktuálne dáta Štatistického úradu SR dokonca hovoria, že ceny v priemyselnej výrobe sú už medziročne vyššie o 60 %.

Kým v minulosti sme mali výrobné procesy vyladené tak, že sme vedeli s dvojročným predstihom presne povedať, čo sa bude vyrábať, v tomto roku nedokážeme uviesť, či v pondelok spustíme výrobu alebo bude fabrika stáť,“ priblížil situáciu fabrík na Slovensku Lasz.

Ceny nepredvídateľne skáču

Problémy domácim výrobcom spôsobujú vysoké ceny ale aj fakt, že nepredvídateľne skáču.

Urobiť relevantnú cenovú kalkuláciu, aby ste zakontrahovaním novej zákazky nedostali výrobu do červených čísel, je pre firmy v tomto roku mimoriadne náročné. Vysoké ceny energií učia podniky hľadať skryté úspory, byť flexibilné, no zároveň mnohé z nich dostávajú do existenčných problémov,“ pokračoval.

Pozitívny kurzarbeit

Pozitívne priemyselné podniky hodnotia prijatie kurzarbeitu ako trvalého nástroja podpory v čase skrátenej práce.

Nezaznamenali sme žiadne komplikácie, firmy posielajú žiadosti, ministerstvo práce vypláca podporu, financií je dostatok,“ ocenil generálny sekretár.

Napriek tomu však fabriky vidia priestor, ako kurzarbeit ešte vylepšiť. Prax podľa nich kázala, že je potrebné zrušiť maximálne obdobie podpory, ktoré je dnes stanovené na šesť mesiacov v rámci 24 mesiacov.

Chceme presadiť, aby sa podpora cez kurzarbeit schvaľovala vopred a pre žiadateľov boli uvoľnené všetky zamestnávateľmi naakumulované zdroje. O tom všetkom práve teraz s ministerstvom práce rokujeme,“ priblížil.

Nezodpovedný hazard s ekonomikou

Naopak, výrazne negatívne vníma asociácia fakt, že na konci roka 2022 začali neúmerne narastať náklady firiem cez doteraz nevídané množstvo poslaneckých návrhov, ktoré parlament prijímal bez akéhokoľvek rozumného odôvodnenia a diskusie.

Považujeme to za vrcholne nezodpovedný hazard s celou ekonomikou a budúcnosťou Slovenska,“ zdôraznil Lasz s tým, že mzdové príplatky ako také neodmietajú, no je ich potrebné vnímať aj v kontexte ďalších poslaneckých návrhov, ktoré dostávajú firmy najmä zo sklárskeho, potravinárskeho, či chemického priemyslu do existenčnej krízy a na hranu prežitia.

Priemysel má očakávania

Do nového roka vstupuje slovenský priemysel s očakávaním, že štát v čo možno najkratšom termíne prijme a spustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi. Väčšina priemyslu má totiž nakúpené energie do 31. decembra tohto roka a tak o pomoc, ktorá bola zatiaľ vyhlásená, žiadať nemohli, pretože majú zazmluvnené energie za ceny nižšie ako výzvou stanovené limity.

Avšak rok 2023 už bude pre podniky kritický, nakoľko im zakontrahované ceny skončia a elektrinu budú musieť nakupovať za spotové ceny. Ak budú mať Nemci alebo iné európske krajiny cenu elektriny 120 eur a my 199 eur, bude veľmi ťažké udržať výrobu v chode. Ostatné európske krajiny nespia a nesmieme ani my. Slovenské podniky potrebujú stáť na rovnakej štartovacej čiare, byť konkurencieschopné, ináč ich materské koncerny začnú presúvať výrobu tam, kde to bude pre ne výhodnejšie,“ uzavrel Lasz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej Lasz
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyŠÚ Štatistický úrad SR