SARIO uzavrela významné investičné projekty, na Slovensku vytvoria viac ako dvetisíc pracovných miest

Schaeffler kysuce_dualisti.jpg
Spoločnosť Schaeffler vybudovala na Slovensku nové technologické centrum. Foto: archívne, Schaeffler

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) uzavrela za prvých deväť mesiacov tohto roku 22 nových investičných projektov, ktoré majú potenciál vytvoriť viac ako 2 600 nových pracovných miest.

Sumárna výška investícií by mala dosiahnuť približne 270 miliónov eur. Už po troch kvartáloch tohto roka ide o vyšší počet uzavretých projektov ako za celý minulý rok.

Zo všetkých úspešných projektov má pritom 10 výrazný potenciál pre vytváranie vyššej pridanej hodnoty. Ide napríklad o projekty technologických centier alebo o projekty priemyselnej výroby s výskumno-vývojovými aktivitami.

Projekty pre regióny s vyššou nezamestnanosťou

„Nové uzavreté projekty prinášajú Slovensku pridanú hodnotu. Rast kvality nastáva vďaka projektom z oblasti elektromobility, ale nové trendy v príleve investícií na Slovensko zachytávame vo všeobecnosti aj v oblasti sofistikovaných IT centier, procesného vývoja, výroby medicínskych ci ochranných prostriedkov. Dostávame sa aj do nových oblastí ako herný, letecký ci vesmírny priemysel,“ uviedol generálny riaditeľ agentúry Robert Šimoncic.

Značná časť nových investícií smeruje do regiónov s vyššou nezamestnanosťou. Nové pracovné miesta tak budú pribúdať najmä v Prešovskom, Nitrianskom, Košickom a Žilinskom kraji. Uzavreté investičné projekty na Slovensko prichádzajú z krajín ako napríklad Belgicko, Južná Kórea, Nemecko, Nórsko, Čína ci Veľká Británia.

Pribudnú aj nové závody

K príkladom úspešne uzavretých projektov patria expanzie firiem Nestlé Slovensko, spoločnosti Eltek, nový závod nemeckej skupiny Vaillant Group či nové technologické centrum firmy Schäeffler. Nový závod vybuduje aj spoločnosť Eminox, expandovať bude aj firma Leyard a pribudne aj nové technologické centrum spoločnosti MASAM R&D.

SARIO je štátna agentúra, ktorá vznikla v roku 2001 v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Usiluje o príliv investícií s exportným potenciálom a pridanou hodnotou, podporuje exportné aktivity slovenských spoločností na globálnom trhu a iniciuje transfer najmodernejších inovatívnych technológií do výrobnej praxe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Šimončič
Firmy a inštitúcie EminoxLeyardMH Ministerstvo hospodárstva SRNestléSARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchoduSchaefflerVaillant