Slovenské automobilky nedostatkom objednávok netrpia, výroba je však limitovaná dodávkami materiálu

PSA Trnava
Výroba automobilov by mohla i napriek materiálovému nedostatku pokoriť hranicu jedného milióna kusov. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni

Automobilky na Slovensku majú aktuálne dostatok objednávok, ich produkcia je však limitovaná dodávkami dielcov. Predovšetkým v oblasti elektronických súčiastok je situácia kritická a spôsobuje prerušovanie výroby. Ako pritom súčasná situácia ovplyvní celoročné výsledky jednotlivých fabrík, je podľa Zväzu automobilového priemyslu SR otázne.

„Každá automobilka pristupuje k prerozdeľovaniu kvót elektronických súčiastok na jednotlivé modely, a tým na jednotlivé výrobné miesta, odlišne. Podľa toho sú aj prestoje a odstávky u značiek rôzne. Výrobcovia nezverejňujú aktuálny nesúlad medzi plánovaným a skutočným výkonom, takže takéto číslo nie je možné publikovať,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár zväzu Ján Pribula.

Zástupcovia sektora pritom začiatkom roka prognózovali, že automobilový priemysel by v tomto roku mohol na Slovensku opäť vyrobiť viac ako jeden milión vozidiel. Vlani dosiahla produkcia vplyvom pandémie koronavírusu 990 598 kusov, rok predtým to bolo 1 107 902. V súčasnosti podľa Pribulu stále veria, že automobilky pokoria hranicu jedného milióna, rozhodujúci však bude stav dodávok na jeseň.

„V súčasnosti to nie je ani o trhoch, ale o dodávateľských reťazcoch,“ zhodnotil a pripomenul, že celý reťazec je natoľko silný, ako je silné najslabšie ohnivko. „Bohužiaľ sa v súčasnosti ukazuje, že takýchto ohniviek je veľa,“ dodal. Situáciu zhoršuje aj zvyšovanie cien materiálov spôsobené ich nedostatkom, ale aj ochranárskymi opatreniami.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ján Pribula
    Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR