Slovenskou jednotkou medzi najväčšími firmami v strednej a východnej Európe zostal Volkswagen Slovakia

Volkswagen Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Najväčšou firmou strednej a východnej Európy podľa tržieb zostáva poľský petrochemický gigant PKN Orlen, slovenskou jednotkou zostáva automobilka Volkswagen Slovakia.

Medziročne si však automobilka pohoršila o jednu priečku. S medziročným poklesom tržieb o 6 % na 9,755 mld. eur jej patrí šiesta priečka. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500.

Polovica tržieb je z autosektora

„TOP 500 najväčších firiem strednej a východnej Európy čelilo v roku 2020 poklesu tržieb a ešte výraznejšiemu poklesu ziskov,“ konštatuje k výsledkom generálny riaditeľ Coface pre strednú a východnú Európu Jarosław Jaworski.

Slovensko je v regióne zastúpené ako piate najpočetnejšie. „Máme tam 35 zástupcov, teda rovnaký počet, ako rok predtým. Pandémia však aj tu spôsobila pokles tržieb a zisku, a to o 6,4 %. resp. 28,3 %. Najväčšie firmy na Slovensku dosiahli za rok 2020 kumulatívne tržby 48,8 mld. eur,“ hovorí generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

O tie sa pričinili takmer polovicou firmy z autosektora, ktoré tvoria až 29 % z celkového počtu.

V slovenskej najväčšej desiatke máme popri troch automotive zástupcoch Slovenské elektrárne. Tie v celkovom rebríčku Coface CEE TOP 500 skončili na 35. mieste.

Mobis vypadol z desiatky

Ďalej je to Slovnaft na 39. mieste, US Steel Košice na 97. mieste, Lidl Slovenská republika na 114. mieste. Ten sa medziročne vyšvihol až o 53. miest.

Ďalej je to Tesco Stores na 134. mieste a Kaufland na 148. Ten do slovenskej top desiatky zavítal po prvý raz, keď si medziročne polepšil o 45. miest.

Desiatku tento rok uzatvára Samsung Electronics Slovakia, ktorý skončil na 157. mieste.

Naopak, z desiatky vypadol vlaňajší skokan Mobis Slovensko, ktorý klesol aj v celkovom rebríčku zo 124. miesta až na 161. priečku.

Firmy z dvanástich krajín

Nadnárodná spoločnosť Coface vydáva rebríček už po 13. raz. Rebríček porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2020 z 12 krajín regiónu – Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska.

Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnýJarosław Jaworski
Firmy a inštitúcie Coface