Slovenský priemysel po dvoch mesiacoch opäť medziročne vzrástol, pokles automobiliek sa zmiernil

Automobilka, autá
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Priemyselná produkcia sa po dvojmesačnom prepade do záporných čísiel v novembri znova medziročne zvýšila, a to 4,3 %. Ešte výraznejšie, teda o 6,7 %, sa jej podarilo prekonať aj predkovidovú úroveň.

Medziročný pokles sa prejavil podľa Štatistického úradu SR len v najsilnejšom odvetví priemyslu, výrobe dopravných prostriedkov a v menej podstatnej ťažbe a dobývaní.

Produkciu potiahli elektrina a plyn

Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia medzimesačne zvýšila o 3,5 %.

Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom raste produkcie, najvýznamnejšie zvýšenie zaznamenala dodávka elektriny a plynu o 11,7 %.

Výrazné medziročné nárasty vykazuje toto odvetvie nepretržite už od júna 2020. Dvanásty mesiac za sebou pokračovalo aj navýšenie vo výrobe strojov a zariadení, a to o 15,3 %.

K rastu celkovej priemyselnej produkcie prispela aj výroba kovov a kovových konštrukcií o 11,5 % a výroba výrobkov z gumy a plastu o 9,8 %. Tieto štyri odvetvia pomerne výrazne prekročili aj produkciu z novembra 2019.

V auguste bol pokles tretinový

Celkovú produkciu priemyslu ovplyvňoval naďalej pokles vo výrobe dopravných prostriedkov o 10,8 % a v ťažbe a dobývaní o 19 %.

Prepad výroby dopravných prostriedkov sa napriek nedostatku výrobných materiálov v automobilovom priemysle tretí mesiac podľa úradu zmierňuje.

V novembri dosiahol medziročný pokles výroby už len o 11 %, kým v auguste to bolo až 33 %. Na dorovnanie produkcie z novembra 2019 chýbalo necelých 8 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky