Stellantis chce zvýšiť tržby za softvérové služby, ohlásil kroky na dosiahnutie cieľa

Stellantis, F1 Holdings
V súčasnosti Stellantis zo softvérových služieb inštalovaných v 12 miliónoch áut generuje príjmy v sume 400 miliónov eur. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Výrobca áut Stellantis ohlásil stratégiu inštalácie softvéru s prvkami umelej inteligencie do 34 miliónov vozidiel do roku 2030 s cieľom zvýšiť tržby za softvérové služby na 20 miliárd eur ročne. Generálny riaditeľ firmy Carlos Tavares označil tento krok za súčasť stratégie, ktorá pretransformuje automobilku na „technologickú spoločnosť udržateľnej mobility“.

Súčasťou stratégie je partnerstvo s automobilkou BMW v oblasti autonómneho riadenia, s firmou Foxconn v oblasti úprav sedadiel vodiča a so spoločnosťou Waymo pri rozšírení autonómneho riadenia na oblasť ľahkých komerčných vozidiel.

Ľahké prepojenie so životmi zákazníkov

Firma Stellantis, ktorá vznikla spojením francúzskeho výrobcu áut PSA Peugeot a taliansko-americkej automobilky FCA Fiat Chrysler, uviedla, že softvérová integrácia sa hladko prepojí so životmi zákazníkov a bude mať schopnosť plynulej aktualizácie.

V súčasnosti Stellantis zo softvérových služieb inštalovaných v 12 miliónoch áut generuje príjmy v sume 400 miliónov eur. V záujme splnenia cieľa zvýšenia týchto tržieb automobilka rozšíri svoj tím inžinierov v Severnej Amerike, Ázii a Európe z tisíc na 4 500.

Nové partnerstvo s Foxconnom

Automobilka Stellantis zároveň ohlásila nové partnerstvo so spoločnosťou Foxconn pri vývoji polovodičov s cieľom pokryť 80 percent potreby firmy a zjednodušiť dodávateľský reťazec. Prvé mikročipy z tohto partnerstva chce automobilka do vozidiel inštalovať v roku 2024.

Stellantis podniká aj na Slovensku. Trnavský závod automobilky je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne produkuje modely Citroën C3 a Peugeot 208.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Carlos Tavares
    Firmy a inštitúcie BMWFiat ChryslerFoxconnPSA PeugeotStellantis