Toyota bojuje s nedostatkom materiálu, septembrovú výrobu zníži až o 40 percent

Toyota
Automobilke Toyota sa i napriek pandémii celkom darilo. Foto: ilustračné, SITA/AP

Japonská automobilka Toyota redukuje svoju výrobu o 40 percent, čo sa dotkne jej štrnástich montážnych závodov v krajine. Dôvodom je to, že silnejúca pandémia koronavírusu v juhovýchodnej Ázii obmedzuje dodávky automobilových dielcov.

Najväčší japonský výrobca áut vo štvrtok oznámil, že v niektorých závodoch na budúci mesiac úplne zastaví výrobu a v niektorých čiastočne, pričom sa to dotkne celého radu modelov.

Globálna produkcia Toyoty v septembri klesne o 360-tisíc vozidiel. Automobilka však trvá na svojej prognóze, podľa ktorej za celý rok vyrobí 9,3 milióna áut. Výpadok septembrovej výroby bude znamenať, že dodávky na japonský trh sa znížia o 140-tisíc automobilov a na zahraničné trhy o 220-tisíc áut.

„Úprimne sa ospravedlňujeme za ťažkosti, ktoré budú v dôsledku týchto zmien spôsobené našim zákazníkom a dodávateľom,“ uviedla Toyota vo vyhlásení. Automobilka pandémii odoláva relatívne dobre a za apríl až jún dosiahla rekordný zisk v sume približne osem miliárd dolárov. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška sa jej zisk za tri mesiace do konca júna zvýšil viac ako päťnásobne.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Toyota