Toyota plánuje vybudovať úplne nový závod, vyrábať bude batérie pre hybridné a plne elektrické autá

Toyota
Spoločnosť Toyota. Foto: ilustračné, SITA/AP

Japonská automobilka Toyota plánuje vybudovať v USA za 1,29 miliardy dolárov závod na batérie pre hybridné a úplne elektrické autá. Firma neuviedla, kde presne závod postaví, ale konštatovala, že bude zamestnávať 1 750 ľudí a batérie začne produkovať v roku 2025.

Vytvorí novú firmu

Na prevádzkovanie závodu na produkciu batérií Toyota vytvorí novú firmu spolu s dcérskou spoločnosťou Toyota Tsusho, ktorá v súčasnosti vyrába celý rad automobilových dielcov.

„Dnešný záväzok voči elektrifikácii má za cieľ dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť životného prostredia a pracovných miest v USA,“ uviedol vo vyhlásení Ted Ogawa, generálny riaditeľ Toyoty pre Severnú Ameriku.

Produkovať chce až dva milióny áut ročne

Toyota plánuje od roku 2030 celosvetovo predávať dva milióny vodíkových vozidiel a elektrických automobilov ročne. V USA Toyota plánuje od roku 2030 predávať 1,5 milióna až 1,8 milióna áut, ktoré sú aspoň sčasti elektrické.

Automobilka konštatovala, že vozidlá, ktoré sú aspoň čiastočne elektrické, teraz tvoria zhruba štvrtinu jej predaja na americkom trhu. Firma chce, aby ich podiel na jej celkovom predaji v USA do roku 2030 stúpol na takmer 70 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Toyota