Trnavský Stellantis požiadal o štátnu pomoc, súvisí s pripravovanou veľkou investíciou

Stellantis, automobilka
Stellantis plánuje v Trnave veľkú investíciu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ohlásená investícia trnavskej automobilky Stellantis bude podľa všetkého podporená aj štátom. Spoločnosť pre agentúru SITA potvrdila podanie žiadosti o štátnu pomoc, k výške a forme stimulu, ako aj k časovému harmonogramu jeho poskytnutia sa však bližšie nevyjadrila.

Chcú si udržať konkurencieschopnosť

„Žiadosť o štátnu pomoc sme podali. Riadili sme sa pritom legislatívou Slovenska a pravidlami Európskej únie. Podobne ako naše sesterské závody v iných štátoch únie, aby sme si udržali konkurencieschopnosť,“ uviedol hovorca automobilky Peter Švec.

Zhovorčivejšie nebolo ani Ministerstvo hospodárstva SR. „Rezort hospodárstva štandardne nepotvrdzuje a nekomentuje rokovania s potenciálnymi investormi,“ uviedlo stručne.

Plne elektrické motorizácie

Stellantis ohlásil investíciu vo výške 180 miliónov eur oficiálne koncom minulého mesiaca. Podľa zverejnených informácií pôjde o úplne nový veľkoobjemový výrobný program. Postupný začiatok výroby nového výrobného programu segmentu B v Trnave je naplánovaný od roku 2023.

Veľkú časť budú predstavovať aj plne elektrické motorizácie. Podľa samotnej fabriky je pritom predčasné hovoriť o konkrétnych značkách a modeloch. Prípravné práce avizuje už na leto, gro transformácie závodu však bude prebiehať v budúcom roku.

Trnavská automobilka je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne produkuje modely Citroën C3 a Peugeot 208. Vlani vyrobila na Slovensku celkovo 338 050 vozidiel. Jej tržby dosiahli 3,436 miliardy eur. Fabrika vytvára do 4 200 pracovných miest. Stellantis vznikol v januári tohto roka spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Peter Švec
    Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRStellantis Slovakia