Ukrajinský tovar smerujúci do EÚ nebude podliehať clám, cieľom opatrenia je podpora miestneho hospodárstva

Európsky parlament schválil pozastavenie ciel EÚ na všetok ukrajinský vývoz.

Európsky parlament (EP) vo štvrtok podporil pozastavenie dovozných ciel Európskej únie (EÚ) na všetok tovar dovezený z Ukrajiny na obdobie jedného roka. Cieľom opatrenia je podporiť hospodárstvo krajiny, informuje EP na svojej oficiálnej webstránke.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podpora ukrajinského hospodárstva

Dočasná liberalizácia obchodu, ktorú plénum schválilo pomerom hlasov 515 za, 32 proti a 11 poslancov sa zdržalo, je reakciou na vplyv ruskej vojny na Ukrajine, ktorá obmedzuje schopnosť krajiny obchodovať.

Opatrenia urýchlili, aby sa umožnilo ich štvrtkové prijatie v pléne. Ich uplatnenie bude znamenať, že na obdobie jedného roka sa úplne odstránia dovozné clá na priemyselné výrobky, vstupné clá na ovocie a zeleninu, ako aj antidumpingové clá a ochranné opatrenia na dovoz ocele.

„Zoči-voči ruskej agresii, Ukrajina nebojuje len za vlastnú slobodu a bezpečnosť, ale za slobodu a bezpečnosť celej Európy. Preto musíme podporovať Ukrajinu na všetkých úrovniach všetkými nástrojmi, ktoré máme k dispozícii: nielen zbraňami a sankciami, ale aj našou obchodnou silou. Náš boj nekončí poskytnutím potrebnej podpory Ukrajine, aby sa mohla brániť. Musíme sa tiež uistiť, že ukrajinské hospodárstvo zostane odolné a konkurencieschopné. Dnes musíme preukázať, že naša podpora Ukrajine je absolútna, neotrasiteľná a nezvratná a to uplatnením týchto bezprecedentných opatrení na liberalizáciu obchodu,“ povedala stála spravodajkyňa pre Ukrajinu Sandra Kalniete.

Silný obchodný partner EÚ

Vzťahy medzi EÚ a Ukrajinou upravuje Dohoda o pridružení, ktorá zabezpečuje ukrajinským podnikom od roku 2016 preferenčný prístup na trh únie.

EÚ je najdôležitejším obchodným partnerom Ukrajiny a v roku 2021 predstavovala viac ako 40 % jej celkového obchodu s tovarom.

Na druhej strane je Ukrajina 15. najväčším obchodným partnerom EÚ, ktorý predstavuje približne 1,2 % celkového obchodu EÚ. Opatrenia sa začnú uplatňovať dňom nasledujúcim po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sandra Kalniete
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament