Úrad priemyselného vlastníctva SR súhlasí s označovaním pôvodu remeselných a priemyselných výrobkov

drevené výrobky

Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR súhlasí s návrhom na zavedenie grafických symbolov na označenie pôvodu výrobku a pre zemepisné označenie výrobku aj pre remeselné či priemyselné výrobky. Ide o výrobky, ktoré nie sú poľnohospodárskymi výrobkami, potravinami, vínami, aromatizovanými vínnymi výrobkami a liehovinami.

Výrobky tak získajú ochranu

Remeselné a priemyselné výrobky by tak od polovice októbra tohto roka získali ochranu cez právo priemyselného vlastníctva. Návrh, ktorý do parlamentu predložila poslankyňa NR SR za stranu SaS Jarmila Halgašová, poslanci v júni posunuli do druhého čítania.

Úrad návrh považuje za účelný a dôvodný.

Remeselné či priemyselné výrobky môžu získať ochranu prostredníctvom práva priemyselného vlastníctva,“ uviedol ÚPV v stanovisku k legislatívnemu návrhu. V súčasnosti je ochrana týchto výrobkov možná výlučne na národnej úrovni.

Ochrana existuje len u poľnohospodárskych výrobkov

Pre tieto výrobky totiž neexistuje ochrana na úrovni Európskej únie, ako je tomu u poľnohospodárskych výrobkov. Pre remeselné či priemyselné výrobky chránené na národnej úrovni však obdobné symboly zatiaľ neexistujú.

Označenie pôvodu alebo zemepisné označenie je podľa poslankyne za SaS možné získať pre výnimočné výrobky, ktorých špecifické vlastnosti, kvalita alebo povesť sú dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi.

Modranská majolika či Detvianska výšivka

Remeselné výrobky alebo výrobky tradičnej slovenskej kultúry, ktoré sú späté s územím Slovenska alebo jednotlivými slovenskými regiónmi, sú súčasťou národného bohatstva a propagujú národné kultúrne dedičstvo,“ tvrdí.

V registri Úradu priemyselného vlastníctva SR sú v súčasnosti podľa Halgašovej zapísané označenia pôvodu, resp. zemepisné označenia napríklad na Piešťanské bahno, Kyjatické hračky, Detviansku výšivku alebo Modranskú majoliku. Použitie príslušného grafického symbolu na výrobku bude dobrovoľné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie Európska úniaNárodná rada SRSaSÚrad priemyselného vlastníctva SR