Už pol roka mení vojna na Ukrajine našu ekonomiku (komentár)

Vojna na Ukrajine
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Okrem toho, že pol roka pociťujeme priame dôsledky vojny na Ukrajine, tak Západ sa ocitol uprostred ekonomickej vojny, ktorá má dôsledky na chod našich ekonomík ako takých. Ocitáme sa na pokraji krízy, ktorá skončí úplnou transformáciou ekonomiky ako ju poznáme?

Dlhé roky sa zdali ako science-fiction slová ako geopolitické riziko, či fyzická bezpečnosť pre exportérov a podnikateľov majúcich aktivity v regióne strednej a východnej Európy. Anexia Krymu, občianska vojna, či invázia na Ukrajinu z 24 februára túto relatívne pokojnú realitu nášho regiónu narušili a to hneď niekoľkými spôsobmi.

Energie a komodity ako prvé obete krízy

Energetická a komoditná kríza boli prvými znakmi vojny. Gazprom špekuloval s cenami na trhu s plynom, keď začal vyprázdňovať zásobníky v Nemecku a Holandsku, ktoré mala ruská štátna firma v prenájme.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tieto aktivity už pred Vianocami spôsobili rast cien plynu a energií celkovo. Na našich exportérov táto dynamika začala pôsobiť prostredníctvom zvýšených cien vstupných komodít. Pre výrobne-orientovanú ekonomiku s prevládajúcim ťažkým priemyslom sú ceny energií a iných vstupných komodít životne dôležitou premennou pri konkurencieschopnosti ich produkcie na medzinárodných trhoch.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hrabina
Firmy a inštitúcie GazpromRada slovenských exportérov