V chemickom priemysle testovanie veľa pozitívnych neodhalilo, firmy by privítali testy zdarma

Plošné testovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Štátom nariadené testovanie zamestnancov, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie COVID 19, neodhalilo v podnikoch chemického a farmaceutického priemyslu vysokú mieru pozitivity. Testovanie je pritom podľa Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR dôležité pre ochranu zdravia zamestnancov, firmy ho však považujú za nadbytočnú byrokratickú záťaž a vidia v ňom ďalšie zvýšenie nákladov.

Privítali by, keby vláda prijala dodatočné legislatívne, ale aj materiálové (testy zdarma) zabezpečenie a postarala sa o lepšiu distribúciu.

Viac o téme: Koronavírus

„Testovanie zamestnancov na prítomnosť COVID-19 prvý týždeň od vzniku tejto povinnosti dopadlo v chemickom a farmaceutickom priemysle pomerne priaznivo. Počty pozitívne testovaných v jednotlivých podnikoch boli približne na úrovni jedného percenta z celkového počtu testovaných. Vo väčšine firiem nenastal výpadok zamestnancov, alebo len minimálny, bez obmedzenia chodu prevádzok,“ skonštatoval prezident zväzu Roman Karlubik.

Zamestnávatelia tiež evidujú zvýšený záujem o testovanie zo strany očkovaných zamestnancov, ktorí nie sú povinní podrobiť sa testovaniu. Firmy majú problémy zohnať zdravotníkov a testy, niektoré nevedia zabezpečiť priestor, kde by sa mohli zamestnanci bezpečne testovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Karlubík
Firmy a inštitúcie Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR