V U.S. Steeel Košice sa bude zrejme budúci týždeň vyjednávať o dodatku ku kolektívnej zmluve, sporný je pracovný čas

U.S.Steel, Košice
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Vyjednávanie so sprostredkovateľom o dodatku k platnej kolektívnej zmluve medzi odborármi a vedením U. S. Steel Košice (USSK) by mohlo začať už budúci týždeň. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

Sporná otázka

„Sprievodný list s potrebnou dokumentáciou sme odoslali sprostredkovateľovi. Čakáme, kedy sa sprostredkovateľ ozve. Ja predpokladám, že to bude na začiatku budúceho týždňa a možno, že už aj budúci týždeň sa môžeme stretnúť s vedením spoločnosti,“ uviedol Varga.

Ako Varga potvrdil, spornou otázkou pri vyjednávaniach sa stala najmä otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa. Odborári požadujú zachovanie 35,50 hodinového pracovného týždňa, teda súčasnej dĺžky týždenného pracovného času zamestnancov.

Štrajková pohotovosť

„My deklarujeme nahlas a od prvého kola, že ten pracovný čas ako je zakotvený, sme pripravení udržať aj tým najsilnejším nástrojom a sme pripravení spustiť prípravu na ostrý štrajk,“ dodal Varga.

Odborári v spoločnosti U. S. Steel Košice vyhlásili 22. júna štrajkovú pohotovosť. Od marca tohto roku sa totiž nepodarilo zamestnávateľovi so zástupcami zamestnancov nájsť spoločnú reč pri vyjednávaní o obsahu mzdového dodatku k platnej kolektívnej zmluve. Po piatich kolách rokovaní tak odborári zavolali na ďalšie konanie sprostredkovateľa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Varga
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVOU.S. Steel Košice