Volkswagen Slovakia ovládol rebríček najväčších prispievateľov do štátneho rozpočtu

Volkswagen
Foto: ilustračné, SITA/AP

Do slovenského štátneho rozpočtu prispievajú najväčším podielom nemecké firmy. Potvrdila to aj tohtoročná analýza daňovo-poradenskej spoločnosti BMB Partners.

Tá zostavila rebríček 300 najväčších platiteľov daní a odvodov, kam zaradila 200 nefinančných a 100 finančných subjektov. Spoločne dosiahli v minulom roku tržby 79 miliárd eur, čo je medziročne menej o asi 12 %.

Vedú automobilky

Čo sa týka podielu daní a odvodov v rámci uvedenými 300 platiteľmi, štvrtina pripadá na nemecké podniky, 24 percent na slovenské, za nimi nasledujú spoločnosti z USA, Českej republiky a Rakúska.

Najväčšími prispievateľmi sú firmy z automobilového sektora, ďalej nasleduje oblasť energetiky a ťažby a prvú trojku uzatvára doprava a logistika.

Prvé tri priečky

Najväčší platiteľ daní z nefinančného sektora je podľa analýzy opätovne Volkswagen Slovakia. Automobilka v predošlom roku odviedla do slovenskej štátnej pokladnice dane a odvody vo výške takmer 238 miliónov eur.

Na druhej priečke je prepravca zemného plynu Eustream s takmer 167 miliónov eur a za ním nasledujú Železnice Slovenskej republiky so 122 miliónov eur.

Prepad nastal u automobilky Kia

Nováčikom medzi TOP 50 platiteľmi sa stala spoločnosť Lidl Slovenská republika, ktorá obsadila 14. miesto.

Do TOP 10 postúpili Slovenské elektrárne, ktoré poskočili z 11 na 6. pozíciu a Slovenská pošta, ktorá sa dostala z 15. na ôsmu priečku. Naopak prepad postihol automobilku Kia, ktorá za presunula zo šiesteho miesta na 20.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BMB PartnersEustreamKiaLidlSE Slovenské elektrárneSlovenská poštaVolkswagen SlovakiaŽSR Železnice Slovenskej republiky