Volvo prichádza na Slovensko, piata automobilka bude v Košiciach vyrábať elektrické automobily (video)

Volvo
Firma Volvo uviedla, že postupne ukončuje produkciu všetkých áut so spaľovacím motorom, vrátane hybridov. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 1. júla 2022, 15:05

Spoločnosť Volvo Cars prichádza na Slovensko. Firma v Košiciach postaví najmodernejší automobilový závod súčasnosti na elektrické automobily.

Podrobnosti na piatkovej tlačovej besede oznámil premiér Eduard Heger, minister hospodárstva Richard Sulík, minister financií Igor Matovič a predstavitelia spoločnosti Volvo Cars.

Investičná pomoc od štátu

Nový závod by mal vytvoriť 3 300 nových pracovných miest, informoval predseda vlády Eduard Heger. Investíciu švédskej automobilky v sume okolo 1,2 mld. eur pritom priamo podporí aj štát.

„Daňové úľavy sme Volvu nesľúbili, dostanú priamu investičnú pomoc 267 mil. eur,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Historický moment pre Slovensko

Premiér označil príchod spoločnosti Volvo za historický moment, ktorý podľa neho ukazuje, že Slovensko dokáže byť aj v ťažkých chvíľach exkluzívnym partnerom pre investorov s významnými investíciami.

„Je to silný signál nielen pre Slovensko, ale aj pre občanov východného Slovenska. Je to nová nádej, veľmi sme po tom túžili a som veľmi rád, že sa to podarilo,“ zdôraznil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vyjednávania trvali mesiace

Potvrdil, že rozhodnutie o investícii sa nerodilo z večera do rána a bola za ním tvrdá práca. „Rozhodol balík vecí, je to o dlhom tvrdom procese negociácií a tu Slovensko zvíťazilo,“ zhrnul.

Ako doplnil minister hospodárstva, rokovalo sa niekoľko mesiacov, koncom decembra sa Slovensko dostalo do užšieho výberu, napokon sa rozhodovalo medzi Slovenskom a jednou ďalšou krajinou.

„Tie vyjednávania boli prakticky na dennej baze, myslím si, že nakoniec sa nám podarilo manažmentu Volvo sprostredkovať pocit, až presvedčenie, že tu to bude fungovať. Nebolo to vôbec jednoduché,“ zhodnotil.

Automobilke v záverečnej fáze rokovaní ponúkli napríklad vybudovanie vzdelávacieho centra. Sulík vyzdvihol najmä fakt, že investícia mieri na východné Slovensko. „Som veľmi rad, že Volvo príde na Slovensko, ale omnoho radšej som, že Volvo príde do Košíc,“ vyhlásil.

Trnka už podpísal investičnú zmluvu

Ako uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, v piatok podpísal investičnú zmluvu s 20 bodmi, ku ktorým sa kraj zaväzuje, aby napomohol investícii, ktorá okrem priamych nových pracovných miest vo Valalikoch prinesie aj tisíce po celom východnom Slovensku.

„Konkrétne sme sa zaviazali napríklad zabezpečiť zavedenie nových liniek verejnej dopravy do strategického parku, zabezpečiť rozvoj a údržbu ciest II. a III. triedy zlepšením ich stavu a dopravného napojenia na cesty vyšších tried, zabezpečiť rozšírenie odstavných plôch pre nákladné vozidlá, poskytnúť investorom súčinnosť pri zriaďovaní a rozvoji obnoviteľných zdrojov energie s cieľom dosiahnuť ich klimaticky neutrálne zásobovanie energiou, ako aj poskytnúť spoluprácu pre zvýšenie kapacity medzinárodného vzdelávania na našich stredných školách vrátane prípravy absolventov potrebných pre tieto nové pracovné miesta,“ konkretizoval Trnka, ktorý sa zúčastnil viacerých rokovaní o príchode nového investora.

Kraj sa mu tiež zaviazal poskytnúť súčinnosť pri vzniku cenovo dostupného nájomného bývania, podporovať zriadenie rezidenčnej výstavby v dochádzkovej vzdialenosti od strategického parku či dostupnosť zdravotnej starostlivosti v blízkosti Valalík a ďalšie.

Začať vyrábať chcú už o rok

Automobilka postaví v Košiciach najmodernejší automobilový závod súčasnosti na elektrické automobily. Nová fabrika predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur. Štart výstavby je plánovaný na rok 2023 s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024.

Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026. Závod je plánovaný na produkciu do 250 000 vozidiel ročne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičRastislav TrnkaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)Volvo