Zisky spoločnosti U. S. Steel rastú míľovými krokmi, spoločnosti pomohol rozbeh stavebníctva

U. S. Steel Košice
Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

Výnosy aj zisky košického U. S. Steel v tomto roku výrazne rastú. Podľa údajov materskej korporácie U. S. Steel čisté výnosy jej európskej pobočky, ktorá pozostáva práve z košických oceliarní, v druhom štvrťroku tohto roka dosiahli 1,078 miliardy amerických dolárov (USD), čo znamenalo medziročný nárast až o 167 percent.

To sa podpísalo aj pod samotný hospodársky výsledok. Kým v druhom štvrťroku vlani vykázali košické oceliarne stratu pred zdanením a úrokmi 26 miliónov USD, tento rok už z toho bol zisk 207 miliónov USD. Materská spoločnosť dobré výsledky komentuje rastom výrobného sektora a pozitívnym vývojom cien produktov.

Fabrika využila všetky výrobné kapacity

Produkcia surovej ocele v U. S. Steel Košice sa v druhom kvartáli medziročne zdvojnásobila na 1,279 milióna ton, čo znamenalo, že fabrika využila všetky svoje dostupné výrobné kapacity. Svojim zákazníkom od začiatku apríla do konca júna tohto roku dodala 1,167 milióna ton ocele pri medziročnom raste o 91 percent. Priemerné realizované ceny pritom v dolárovom vyjadrení stúpli o 43 percent na 905 USD za tonu.

Pozitívne výsledky z druhého kvartálu tak nadviazali na prvý štvrťrok a košický U. S. Steel za celý prvý polrok medziročne zvýšil svoje čisté výnosy na viac ako dvojnásobok z vlaňajších 908 miliónov USD na 1,876 miliardy USD.

Z minuloročnej straty pred úrokmi a zdanením 40 miliónov USD sa dostal do zisku 312 miliónov USD. Celková produkcia surovej ocele v podniku medziročne stúpla o 62 percent na 2,476 milióna ton pri využití 100 percent výrobných kapacít.

Vysoké úrovne dovozov pretrvávajú

Dodávky zákazníkom dosiahli za prvých šesť mesiacov 2,21 milióna ton ocele pri medziročnom náraste o 57 percent. Priemerné realizované ceny za prvý polrok stúpli z vlaňajších 620 USD na 831 USD za tonu.

„Výsledky U. S. Steel Europe sa zlepšili vďaka silnejšej výkonnosti výrobného a stavebného sektora a vyšším predajným cenám napriek tomu, že vysoké úrovne dovozov pretrvávajú,“ uvádza vo svojej správe pre americké úrady materská U. S. Steel Corporation.

Rozhodujúci vplyv na medziročné zlepšenie výsledkov mal spomínaný rast cien, pozitívnu úlohu však okrem samotného zvýšenia produkcie zohralo aj posilnenie eura voči doláru. Na druhej strane aj košickí oceliari zápasia s rastúcimi cenami vstupných surovín, čo bola zase v prvom polroku najvýraznejšie rastúca položka nákladov.

Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. V U. S. Steel Košice pracuje približne 10 500 zamestnancov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie U.S. Steel Košice