Vrah britskej poslankyne mal blízko k americkým rasistom

Vražda britskej poslankyňe
Foto: SITA/AP

Londýn 17. júna (WebNoviny.sk) – Americká ľudskoprávna organizácia informovala, že muž zadržaný v Británii pre podozrenie z útoku na poslankyňu britského parlamentu má spojenie s americkou rasistickou organizáciou.

The Southern Poverty Law Center podľa agentúry AP informovalo, že má záznamy, ktoré svedčia o tom, že zadržaný Thomas Mair je podporovateľom Národnej aliancie. Mair si údajne v roku 1999 zaobstaral od Národnej aliancie brožúru, ktorá obsahovala aj návod na zostrojenie pištole.

Maira (52) zadržali vo štvrtok pre podozrenie z vraždy poslankyne Jo Coxovej, ku ktorej došlo v severoanglickom meste Birstall. Coxová bola poslankyňou za Labouristickú stranu, angažovala sa v projektoch pomoci pre utečencov zo Sýrie a agitovala za zotrvanie Británie v EÚ.

Agentúra AP dnes uviedla, že Mair zatiaľ nebol obvinený. Polícia Západného Yorkshiru zatiaľ neinformovala o motívoch jeho činu. Národnú alianciu založil fyzik, spisovateľ a ideológ krajnej pravice William Pierce. Aliancia má v programe segregáciu príslušníkov belošskej rasy a boj za jej ochranu. Udržiava kontakty s Americkou nacistickou stranou.

Pierceova kniha The Turner Diaries (Turnerove denníky), ktorú publikoval pod pseudonymom Andrew MacDonald, najmä popisy atentátov v nej, poslúžila údajne viacerým páchateľom neskorších teroristických útokov ako zdroj inšpirácie. Jedným z nich bol aj Timothy McVeigh, ktorý pri útoku z roku 1995 v Oklahoma City zabil 168 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom