Vrátenie zákona o registrácii cirkvi rozcitlivelo SNS

Andrej Danko
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana vyhlasuje, že v čase ďalších teroristických útokov v Berlíne a v čase zastrelenia ruského veľvyslanca, veľmi citlivo vníma, že prezident SR Andrej Kiska vrátil zákon o registrácii cirkvi na opätovné prerokovanie Národnej rade SR.

Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka komunikačného oddelenia SNS Júlia Kollárová. Prezident podľa SNS opomenul, že tento návrh zákona schválila viac ako ústavná väčšina poslancov, a to bez rozdielu straníckeho trička.

Priateľmi Danka sú uvedomelí kresťania

„Prezident Andrej Kiska sa netají, že jeho osobným priateľom je prezident Turecka Erdogan a Turecko. Mojím osobným priateľom je prezident Arménska a zástupcovia Južného Cypru. Mojimi priateľmi sú ľudia, ktorí žijú v Európe, sú kresťania a uvedomujú si riziko islamu, migrácie a extrémistov, ktorí sa skrývajú za náboženské hodnoty,“ povedal na adresu vráteného zákona predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko s tým, že SNS nepopiera práva náboženského vyznania.

Upozorňuje však, že dnes aj nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí napríklad o zákone, ktorý zakazuje nosenie burky. Strana avizuje, že na jar bude iniciovať diskusiu o podobnom zákone aj u nás, po vzore Nemecka či Švajčiarska.

Novela zasahuje do základných práv a slobôd

Slovenská národná strana tvrdí, že prísnejší zákon o registrácii cirkvi je namierený najmä proti špekulatívnym registráciám cirkví. Nepopiera pritom, že týmto zákonom chceli otvoriť aj otázku odluky cirkvi od štátu a že ním chceli poukázať aj na problém islamizácie Európy.

„V každom prípade sme za dialóg najvyšších cirkevných hodnostárov, sme za spoločný boj proti extrémistom, radikálom a fanatikom. Zároveň sme proti kolektívnej vine, ale sme aj proti tomu, aby sme donekonečna ustupovali v ľudských právach Európskej únii, na úkor našich hodnôt a nášho obyvateľstva,“ zdôraznil Danko.

Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorú parlament prijal 30. novembra. Poslancom navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon odmietli ako celok. Ako dôvod prezident uviedol, že novela neprimerane zasahuje do základných práv a slobôd garantovaných ústavou SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaAngela Merkelová
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana