Vrátna by mala byť sprístupnená do Vianoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Laurenčík
Starosta obce Terchová Milan Laurenčík (uprostred). Foto: archív

Milan Laurenčík bol v novembri potvrdený za starostu obce Terchová.

Ako vyzerajú práce vo Vrátnej? Kedy by mala byť opäť sprístupnená pre turistov?

Na poslednom zasadnutí povodňovej komisie sme skonštatovali, že záchranné zabezpečovacie práce sa skončili, ale dopravu a ľudí pustíme do Vrátnej až 20. decembra. Do vtedy by mali byť nainštalované aj zvodidlá, položený telefónny kábel a bude tam dovedená aj elektrina. V doline je síce silnoprúd, ale trafostanica na slaboprúd sa inštaluje v týchto dňoch. Tým pádom je objekt vo Vrátnej bez elektriny, neosvetlený. Bolo by to nebezpečné pre všetkých, ktorí by sa tam pohybovali.

Bude v tomto termíne spustená aj lanovka na Chleb?

Podľa informácií od prevádzkovateľa by mala lanovka fungovať už na Vianoce.

Koľko stáli potrebné záchranárske a zabezpečovacie práce?

Nemáme zatiaľ presnú sumu. Práce, ktoré zabezpečovala obec, teda záchranné práce, sa šplhajú k hodnote 2,5 milióna eur.

Podarilo sa vám práce vykonať tak, že ste pripravení v budúcnosti na prípadné opakovanie sa takejto kalamity?

Zachraňovali sme poškodený majetok, odstraňovali sme sutiny, ale zatiaľ žiadne práce na zabezpečení svahu sa nekonali. Požiadali sme o dotáciu Envirofond na projekt mapovania. Mali by sa spraviť ortofoto mapy. Ak sa nám to podarí, výsledkom by malo byť určenie možných rizík. Na základe toho by sa navrhli nejaké možnosti zabezpečenia. Nedokážeme to však spraviť z rozpočtu obce, ani vyššieho územného celku.

To však už zrejme tento rok nestihnete.

Čakáme, že Envirofond schváli našu žiadosť vo februári. Malo by ísť približne o 30 000 eur. Ministerstvo životného prostredia avizovalo, že by malo na takéto práce uvoľniť približne takúto sumu.

Trochu na inú tému. Tento týždeň v piatok uplynie rok, čo Terchovská hudba bola zaradená do Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Je to najvýznamnejšie a najvyššie ocenenie, aké sa tradičnej kultúre môže dostať. Aký to má pre Terchovú význam?

Obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie, podľa ktorého chceme Terchovskú muziku chrániť a rozvíjať. Založili sme neziskovú organizáciu Terchovská muzika. V súčasnosti pracujeme na jej zaregistrovaní na ministerstve vnútra. Mohla by čoskoro začať fungovať. Zatiaľ je však otázka ako finančne zabezpečiť jej fungovanie, pretože z obecného rozpočtu nevieme vyčleniť veľké peniaze. Verím však, že si dokáže zabezpečiť prevádzku cez rôzne projekty a sponzorov. Je to prvý krok. Chceme tiež založiť cech terchovských muzikantov. Vzniknúť by malo múzeum Terchovskej muziky. Chceme sa stať členmi medzinárodných organizácií, ktoré spájajú obce s prvkami zapísanými v UNESCO. Týmto chceme zabezpečiť podporu Terchovskej muziky, pretože tým, že je zapísaná v kultúrnom dedičstve, mala by byť aj chránená.

Majú mladí záujem o Terchovskú muziku?

Mladí majú veľký záujem. Máme niekoľko mládežníckych súborov. Už deti predškolského veku sa učia hrať na heligónke, spievať a tancovať.

Ako sme hrdí na Jánošíka, tak sme hrdí na Terchovskú muziku

Jozef Mičo je šéf Združenia turizmu Terchová a dobrovoľný záchranár horskej služby.

Bude Vrátna dolina spustená do Vianoc?

Cesta ku kabínkovej lanovke bude do vtedy určite otvorená. Všetko nasvedčuje tomu, že statika kabínkovej lanovky nebola počas kalamity poškodená a teda Vrátna by mohla fungovať. Bude záležať len od prevádzkovateľa lanovky, ako to stihnú.

Prišla Vrátna kalamitou o svoje čaro?

Nemyslím. Bol to obrovský nános bahna a kameňa, ktorý sa v relatívne rýchlom čase dal odstrániť.

A o turistov?

Neprišli sme ani o turistov. Nahradila to zvedavostná turistika. Pokles turistov síce bol veľký, ale nebol spôsobený kalamitou, ale počasím v lete. Zníženie počtu turistov však súvisí aj s tým, že žiadna slovenská vláda systematicky nerobila nejaké kroky, aby cestovný ruch normálne fungoval. Dokiaľ sa to nezmení, úbytky turistov budú pravidelné.

Čo by teda rozvoju turizmu pomohlo?

V prvom rade rozpracovať agendu cestovného ruchu. Okopírovať to, čo dobre funguje v susedných krajinách, aj keď niektoré veci treba prispôsobiť na naše pomery. To je napríklad otázka DPH, alebo eurofondov. Dnes každé zariadenie je na hrane únosnosti. Sú radi, keď skončia rok tým, že nemajú žiadne dlhy. Peniaze na rozvoj dnes neprichádzajú do úvahy. Je najvyšší čas niečo spraviť. Veríme však, že aj počasie sa znormalizuje, pretože minuloročná zima a leto, boli des.

S Terchovou úzko súvisí okrem turistiky aj hudba. V piatok uplynie rok od zapísania Terchovskej muziky do nehmotného kultúrneho svetového dedičstva UNESCO.

V Terchovej sme na to pyšní a hrdí. Ako sme hrdí na Jánošíka, tak sme hrdí na tento zápis, pretože to bola obrovská vec. Prínos tohto zápisu však bude viditeľní až o niekoľko rokov, aby ľudia vedeli, čo sme dosiahli.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať