Vražda Kuciaka bude vyšetrená, tvrdí Pellegrini a dúfa v upokojenie situácie na Slovensku

Peter Pellegrini
Slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Nový predseda vlády Peter Pellegrini považuje štvrtok za významný, smerujúci k tomu, aby sa obnovila stabilita v krajine. Povedal to Pellegrini v Prezidentskom paláci po tom, ako prezident Andrej Kiska vymenoval novú vládu SR.

Pellegrini poďakoval prezidentovi a všetkým ústavným činiteľom, že prijali kroky, ktoré viedli k vymenovaniu novej vlády. Tento krok podľa neho prispeje k upokojeniu situácie v našej krajine.

„Vždy som rázne odmietal a budem odmietať, aby sa na Slovensku diali také závažné zločiny, ako sa udiali pred niekoľkými týždňami. Ja aj moji kolegovia považujeme tento čin za útok na jeden z pilierov demokracie Slovenska, za útok na slobodu slova a chcem vás všetkých uistiť, že ja osobne, celá vláda SR, príslušní ministri a príslušné inštitúcie urobia všetko pre to, aby bol tento ohavný čin vyšetrený a jeho páchatelia spravodlivo potrestaní,“ uviedol Pellegrini.

Odmieta obraz Slovenska ako čiernej diery

Za posledné týždne sa podľa neho začal v mediálnom svete vytvárať o Slovensku „obraz ako o čiernej diere Strednej Európy“. Pellegrini to rázne odmieta.

Slovensko vzhľadom na svoje ekonomické vzťahy a úroveň demokracie naďalej podľa neho patri medzi najvyspelejšie krajiny v Stredoeurópskom regióne. „Na to môžeme byť hrdí. Je našou povinnosťou nadviazať na úspechy, ktoré Slovenská republika v posledných rokoch dosiahla,“ povedal.

„Za posledných 25 rokov existencie SR sme boli svedkami rôznych politických kríz, ale vždy sme ich vedeli vyriešiť demokraticky, podľa ústavy, podľa zákonov, ktoré v SR platia. Aj vo štvrtok prezidentom vymenovaná vláda SR sa opiera v Národnej rade SR o legitímne zvolenú väčšinu poslancov, ktorí jej svojimi podpismi vyjadrili svoj súhlas. A preto akékoľvek spochybňovanie jej legitimity by bolo prejavom nerešpektovania ústavy a zákonov tejto krajiny,“ uviedol.

Opozícia má právo kritizovať vládu

Pellegrini pripomenul, že opozícia má právo kritizovať vládu, kontrolovať jej prácu. Zároveň však vyjadril presvedčenie, že tak ako vládna väčšina urobila všetko pre to, aby sa situácia upokojila, verí, že aj opozícia prispeje k upokojeniu politickej situácie. „Lebo dnes nemôžeme akceptovať, ak to niekto predáva za politický zápas, dnes bojujeme aj o postavenie SR v medzinárodnom meradle,“ dodal.

„Chcem ako predseda vlády jasne deklarovať, že moja vláda je pripravená od prvého dňa naplno pracovať,“ povedal s tým, že už v najbližších hodinách bude vláda rokovať o Programovom vyhlásení vlády, ktoré bude vychádzať z Programového vyhlásenia vlády z roku 2016, postavenom na pilieroch rozvoja ekonomiky, sociálnej oblasti, zodpovedného rozpočtovania. Vyzdvihol aj jasnú proeurópsku orientáciu SR.

Pellegrini urobí všetko pre to, aby SR napredovala, bola úspešnou krajinou, aby Slovensko bolo dobrým miestom na život a aby SR bola krajina, na ktorú budeme právom hrdí. „Urobíme všetko pre to, aby sa tak stalo,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán KuciakPeter Pellegrini