Vražda novinára Kuciaka nemusí súvisieť s mafiou, publicista Bránik hovorí o inom motíve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Kuciak, Martina Kušnírová
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – Smrť investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky nemusí súvisieť s talianskou mafiou, ale s korupciou v justícii.

Uvádza to český internetový portál Aktuálně.cz. Cituje pritom slovenského publicistu Radovana Bránika, podľa ktorého sa prípad môže týkať manipulácie prideľovania spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku.

„Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov. Malá časť sudcov je kúpená. Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatku rozsudkov, a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ povedal.

Niekoľko logických dier

Bránik je podľa vlastných slov hlboko presvedčený, že medzi kauzou talianskej mafie a Kuciakovou smrťou neexistuje spojenie.

„Okrem iného preto, že je tam niekoľko logických dier. Kolegovia zo slovenských médií podliehajú strachu, súcitu a emóciám spojeným s vraždou a neuvedomujú si, že presne to bolo cieľom páchateľov. Množstvo slovenských novinárov se nechalo vlákať do emočnej pasce a teraz v nej produkujú jednu neoverenú teóriu za druhou v kadencií, ktorá podľa kritérií solídnej žurnalistiky neobstojí. Naviac si vyrovnávajú dávne účty s neobľúbenými politikmi. Lenže skutočne solídna investigatívna práca se nesmie riadiť pravidlami, ktoré diktujú nájomní vrahovia,“ skonštatoval pre portál.

Talianska mafia na východnom Slovensku

Pokiaľ ide o údajnú činnosť talianskej mafie na východnom Slovensku, podľa Bránika generoval celý ten mechanizmus pomerne nízku sumu peňazí, ktoré sa ďalej delili medzi veľký počet firiem a ľudí, mali veľké náklady v súvislosti s korupciou a samotnou existenciou systému, čo celkový čistý výnos veľmi ovplyvňovalo.

„Vedelo sa o ňom už takmer desať rokov. Desiatky policajtov a rozhodne viac ako 20 novinárov malo k dispozícií množstvo materiálu, ktorý s tým súvisel. Na jeden klik v Google sú dostupné roky staré články, viac či menej popisujúce osoby a obsadenie,“ povedal.

Predstava, že pre túto vec si niekto objedná drahú a logisticky náročnú vraždu novinára a zároveň ako bonus dopustí smrť svedka, je podľa Bránika úplne scestná a nedáva žiadny zmysel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakRadovan Bránik