Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mello
Karol Mello Foto: www.sanpedrosun.com
12. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vražda v Moste pri Bratislave, Mella budú súdiť ako ušlého

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – V kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave bude súd konať voči obžalovanému Karolovi Mellovi ako proti ušlému. Takéto opatrenie prijal v stredu Okresný súd Bratislava I na pojednávaní v prípade vraždy mladej ženy a chlapca z roku 2004. Pojednávanie museli odročiť na jún.

Karolovi Mellovi, ktorý žije v stredoamerickom štáte Belize, sa nepodarilo doručiť predvolanie na stredajšie pojednávanie. Navyše, cez svojho obhajcu odkázal, že nedáva súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti. Odôvodnil to tým, že doteraz neboli zrušené niektoré ďalšie trestné stíhania voči nemu, na ktoré nedal poľský súd súhlas, keď ho vydával na Slovensko.

Mello sa v Belize vyhýba stíhaniu

Poliaci dali súhlas len na stíhanie v kauze vrážd Mosta pri Bratislave, kde je Karol Mello po prepustení z väzby stíhaný na slobode, v iných prípadoch však chcú pre neho väzbu. „Môj klient má za to, že mu orgány tohto štátu zabraňujú zúčastniť sa tohto pojednávania, preto súhlas na tieto dva dni nedáva,“ povedal na súde advokát Peter Schmidl.

Karol mello
Foto: www.sanpedrosun.com
Ak by podľa obhajcu ostatné stíhania zastavili, tak môže Karol Mello prísť slobodne na Slovensko, lebo v tejto veci nie je stíhaný väzobne. „Môjmu klientovi je bránené, aby mohol osobne bez ujmy prísť na súd,“ hovoril Schmidl.

Prokurátor s takýmito argumentmi nesúhlasil a súdu navrhol, aby sa na ďalších pojednávaniach konalo voči Karolovi Mellovi ako proti ušlému. „Čo sa týka trestného stíhania v iných veciach, s touto vecou nemajú procesne nič spoločné a myslím si, že takéto argumenty nemôže súd akceptovať. Som toho názoru, že obžalovaný sa pobytom v cudzine evidentne vyhýba trestnému stíhaniu v tejto veci,“ uviedol prokurátor Generálnej prokuratúry SR Jozef Kandera.

Súd sa rozhodol vyhovieť jeho návrhu. „Obžalovaný síce bol prepustený z väzby, ale odišiel do krajiny (Belize, pozn. SITA), z ktorej sa obžalovaní nevydávajú,“ skonštatoval predseda senátu. Dodal, že súdu sa nedarí posunúť v tejto veci už štyri roky. „Ide o to, aby sme sa konečne pohli a to ďalšie pojednávanie otvorili,“ dodal sudca. Z procesných dôvodov nemohol pojednávať hneď v stredu, ale musel prípad odročiť.

Štvorica stíhaných pre vraždu

„Pevne verím, že na ďalšom pojednávaní sa už pohneme ďalej,“ povedal prokurátor Kandera novinárom. Súd už v minulosti, keď bol na úteku v Poľsku, konal voči Karolovi Mellovi ako proti ušlému. Situácia sa však zmenila po tom, čo ho Poliaci vydali na Slovensko, naše súdy ho však prepustili z väzby a on opustil Slovensko. Potom mu súd istý čas doručoval predvolania na jeho adresu v Belize, pričom dával súhlasy na konanie v jeho neprítomnosti. Podľa obhajcu Schmidla by Karol Mello na pojednávanie prišiel, avšak len v prípade, že ostatné stíhania už budú zastavené. „Z tých písomných vyjadrení, ktoré mám, uvažuje o tom, že ak by bola týmto spôsobom zabezpečená jeho osobná integrita, tak je možné, že by sa tu ukázal.“

Do pojednávacej miestnosti v bratislavskom Ústave na výkon väzby v stredu predviedli obžalovaného Branislava A. a Nikolu P. Ďalší obžalovaný Jozef B. súhlasil, aby sa pojednávalo bez neho. Štvrtou postavou v tomto procese je spomínaný Karol Mello.

Vražda mladej ženy a chlapca sa stala koncom decembra 2004 v Moste pri Bratislave. Obeťou mal byť bývalý policajt Juraj G., otec zavraždeného chlapca. V prípade tejto dvojnásobnej vraždy sa koná na tom istom súde aj proces s dvojicou obžalovaných Radoslavom M. a Róbertom B. Prokuratúra podala na nich obžalobu vlani 15. apríla a navrhovala spojenie prípadov, čo sa doteraz nestalo. Druhý proces sa blíži k záveru.

Odporúčané články

Druhá obžaloba v kauze vražda v Moste speje do finále Súd o vražde v Moste pri Bratislave odložili, chýbal obhajca

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...