Vraždu novinára Chášakdžího nariadil saudskoarabský korunný princ, tvrdí CIA

Muhammad bin Salmán
Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 17. novembra (WebNoviny.sk) – Vraždu novinára Džamála Chášakdžího nariadil saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, tvrdí americká Ústredná spravodajská služba (CIA). Saudská Arábia to odmieta s tým, že princ o plánoch na zabitie novinára nič nevedel.

Zdroj, ktorý pozná závery vyšetrovania, pritom nemá oprávnenie informovať médiá, takže komunikoval len pod podmienkou anonymity. Ako prvý zverejnil zistenia denník The Washington Post.

Konal na príkaz svojho brata

Spravodajská služba údajne preverila telefonát princovho brata Chalída bin Salmána, ktorý je zároveň saudským veľvyslancom v USA, s Chášakdžím. Princov brat vraj novinárovi v rámci neho povedal, že si môže ísť do Istanbulu bez obáv vyzdvihnúť potrebné dokumenty.

Podľa denníka síce nie je jasné, či ambasádor vedel, že Chášakdžího zabijú, no konal na príkaz svojho brata a telefonát zachytila CIA. Saudské veľvyslanectvo vo Washingtone označilo tvrdenia za nepravdivé s tým, že veľvyslanec s novinárom nikdy netelefonoval. Rovnako sa vyjadril i samotný Chalíd bin Salmán prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

Americký viceprezident Mike Pence sa v sobotu v súvislosti s vraždou zaviazal, že páchateľov postavia pred spravodlivosť. Vyjadril sa tak na okraji summitu v Papue Novej Guinei.

Novinár kritizoval politický režim

Chášakdží, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský fundamentalistický režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zmizol 2. októbra, keď si šiel do budovy konzulátu vyzdvihnúť dokumenty potrebné na svadbu s jeho tureckou snúbenicou.

Jeho ostatky sa nenašli. V súvislosti s prípadom je vo väzbe 21 ľudí, z toho 11 obvinili a čaká ich súdny proces. Pre piatich podozrivých obvinených z objednania a následného vykonania vraždy navrhuje saudskoarabský generálny prokurátor tresty smrti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a agentúry AP.

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džamál ChášakdžíMike PenceMuhammad bin Salmán