Vrchný veliteľ NATO nechce vylúčiť dodanie zbraní Ukrajine

MNÍCHOV 7. februára (WEBNOVINY) – Západ by nemal úplne vylúčiť vojenské riešenie krízy na Ukrajine. V sobotu to uviedol najvyšší veliteľ Severoatlantickej aliancie na margo možného dodania zbraní a vybavenia Ukrajine.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Nemá na mysli nasadenie vojakov

„Nemyslím si, že by sme mali vylúčiť možnosť vojenského riešenia,“ povedal americký generál Philip Breedlove novinárom na bezpečnostnej konferencii v Mníchove, keď sa ho pýtali, či podporuje dodanie zbraní ukrajinskej armáde na jej boj proti proruským separatistom. Vysvetlil, že má na mysli poskytnutie zbraní a vybavenia, nie nasadenie vojakov.

„Nikto tu nehovorí o pozemných silách,“ zdôraznil. Ukrajinci boli podľa neho dosť jasní vo formulovaní svojich požiadavkách a problémov v rôznych oblastiach vrátane delostrelectva či komunikácie a „toto sú oblasti, o ktorých štáty rokujú“. Dodal tiež, že návrhy na ukončenie konfliktu, ktoré predložil ruský prezidenta Vladimir Putin, sú „úplne neakceptovateľné“.

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Moskva podporu separatistov popiera

Breedlove uviedol, že situácia sa zhoršila a na túto zhoršenú situáciu je potrebné reagovať. Rusko podľa jeho slov naďalej pomáha separatistom a dodalo im na východ Ukrajiny okrem iného už viac než 1000 bojových vozidiel. V oblasti tiež po boku separatistov operujú bojovníci z iných krajín.

Moskva podporu a vyzbrojovanie separatistov vytrvalo popiera a varuje pred vyzbrojením Ukrajiny. „Takýto postoj len zhorší tragédiu na Ukrajine,“ vyhlásil v Mníchove šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Čo sa týka novej mierovej iniciatívy lídrov Francúzska a Nemecka Lavrov poznamenal, že sú tu „dobré dôvody na optimizmus“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovVladimir Putin