Vrcholky Tatier zasnežilo, turisti majú rátať so zimou

Vysoké Tatry
Foto: Facebook

POPRAD 18. septembra (WEBNOVINY) – Najvyššie horské polohy Tatier sa ocitli pod snehom.

„Približne od výšky 1 800 metrov sa nachádza nesúvislá snehová pokrývka, ktorá sa vo vrcholových partiách mení na súvislú snehovú pokrývku,“ informoval riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Turisti, ktorí plánujú výlety do najvyšších horských polôh, preto musia v týchto dňoch rátať už so zimnými podmienkami.

„Minerálku vo fľašiach by už mal nahradiť teplý čaj. Nevyhnutnosťou je kvalitná zimná obuv a teplé oblečenie,“ uviedol Janiga.

Turistické chodníky k vysokohorským chatám a v ich blízkom okolí sú schodné bez problémov.

So zimnými podmienkami musia rátať hlavne tí, ktorí smerujú ďalej do vysokohorských sediel a na vrcholy v Tatranskom národnom parku. Tie budú pre turistov prístupné až do 1. novembra, keď začne platiť sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov. Jozef Janiga odporúča turistom, aby nepreceňovali svoje schopnosti a v prípade, že podmienky sú nad ich sily, radšej sa vrátili.

Turisti by nemali zabúdať, že zvlášť v týchto dňoch, keď je na oblohe viac oblačnosti, sa aj skôr stmieva, preto treba vyrážať na túry skoro ráno, aby sa stihli vrátiť ešte za svetla. Vzhľadom na skracujúce sa dni by si mali turisti vyberať kratšie a menej náročné vychádzky. Jozef Janiga predpokladá, že sneh, ktorý napadol v uplynulých dňoch, ešte zmizne. „Všetci čakáme, že ešte príde babie leto a sneh, hlavne z južných pozícií, sa ešte roztopí,“ uviedol Janiga. Ak nepríde nejaké výrazné oteplenie, v severných partiách a v žľaboch vo vyšších polohách by tento sneh už mohol zostať aj trvalejšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom