Bratislavčania bojujú proti projektom Parčík Žilinská a Parčík na Radlinského, spísali petíciu

Parčíky
Parčík na Radlinského ulici a Parčík na Žilinskej ulici. Foto: Koláž WBN, www.facebook.com

Obyvatelia žiadajú prostredníctvom petície magistrát Bratislavy o zastavenie mestských projektov Parčík Žilinská a Parčík na Radlinského pre podozrenie z nehospodárnosti a účelovosti odstraňovania zelene.

„Obyvatelia dotknutých lokalít majú v prípade týchto projektov podozrenia z účelového odstraňovania životaschopnej zelene, porušovania záväzných dokumentov, nehospodárnosti, vylučovania obyvateľov z plánovania projektov a neprimeraného zapojenia záujmového zoskupenia,“ uvádzajú autori petície Igor Kocian a Soňa Párnická.

Petíciu podpísalo takmer päťsto ľudí

Obyvatelia spustili petíciu proti realizácii projektov v navrhovanej podobe a forme, ktorú zatiaľ podpísalo takmer 500 ľudí.

„Cieľom obyvateľov je, aby akákoľvek revitalizácia verejných priestorov, a to bez ohľadu na jej rozsah, spĺňala štandardy ochrany zelene, hospodárnosti projektov a plnohodnotného zapájania obyvateľov do vízií a tvorby verejných priestorov,“ uvádzajú autori petície.

Podľa nich oba projekty počítajú so značnou redukciou existujúcej výmery zelených plôch, ich nahrádzaním kamenným mlatovým povrchom, ako i výrubom a odstránením viacerých životaschopných stromov a kríkov.

„V projekte Parčík Žilinská má z výmery zelenej plochy ubudnúť 160 metrov štvorcových a v projekte Parčík na Radlinského takmer tretina výmery zelenej plochy,“ dodávajú.

Zákazky sa zdajú byť nadhodnotené

Mediálne informácie o plánovaných projektových výdavkoch navyše podľa petičiarov vzbudzujú podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými financiami mesta a zadávania nadhodnotených jednorazových zákaziek.

„Realizácia projektu Parčík Žilinská má stáť neprimeraných 144-tisíc eur vrátane DPH, kým vybudovanie dvakrát väčšej plochy Parku Belopotockého v susedstve stálo iba 60-tisíc eur vrátane DPH,“ uvádzajú a dodávajú, že na projekt Parčík na Radlinského má mesto vynaložiť 124-tisíc eur plus ďalší neupresnený náklad financovaný sponzorom.

Obyvateľov chceli z plánovania vylúčiť

Ďalšou výhradou autorov petície je, že plánovanie projektov realizovali bez plnohodnotného participatívneho zapojenia dotknutých obyvateľov lokalít, ako aj bez poslancov a príslušných komisií dotknutej mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.

„Snahy mesta vylúčiť dotknutých obyvateľov a ich požiadavky zo zapojenia do opodstatnenosti a plánovania mestských priestorov sú v rozpore s vyhlasovanou transparentnosťou mesta,“ konštatujú autori petície, ktorej celé znenie je uvedené na adrese https://cutt.ly/zelenvmeste.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Magistrát hlavného mesta SR Bratislava