Bratislavského Istropolisu sa zastali architekti, jeho zbúranie považujú za nekultúrny čin a nádej vložili do vlády

Istropolis, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Spolok architektov Slovenska v otvorenom liste adresovanom členom vlády SR nesúhlasí so zbúraním budovy Istropolisu na Trnavskom mýte v Bratislave, na mieste ktorého chce investor postaviť projekt Nový Istropolis. Jeho súčasťou má byť aj Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC).

Investor Immocap tento týždeň oznámil, že začne v najbližších dňoch s odstraňovaním budovy Istropolisu, nakoľko už má k dispozícii právoplatné rozhodnutie mestskej časti Bratislava – Nové Mesto o odstránení existujúceho objektu. Spoločnosť zároveň potvrdila, že na mieste plánuje vytvoriť nový priestor pre bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová aj kultúrno-spoločenskú funkciu.

Nekultúrny čin

„Spolok architektov Slovenska nesúhlasí s tým, aby NKKC bolo vybudované aj s významným podielom verejných zdrojov za cenu zničenia kultúrneho a kongresového centra Istropolis, ktoré bolo v minulosti vybudované tiež z verejných prostriedkov občanov nášho štátu,“ uvádza spolok v otvorenom liste. Pokus o zbúranie tejto architektonickej pamiatky považuje za nekultúrny čin, ktorému by mala podľa neho vláda zabrániť.

„Žiadame preto vládu SR aby nepodporila výstavbu plánovaného NKKC v priestore Trnavského mýta za cenu zbúrania kultúrnej vybavenosti celomestského a nadmestského významu, ktorým dnešný Istropolis bezpochyby je,“ uvádza spolok architektov s tým, že investícia do NKKC má byť organizovaná formou transparentnej verejnej súťaže.

Ponúkli spolufinancovanie vlastnými zdrojmi

Podľa zverejnenej štúdie uskutočniteľnosti, ktorú dalo vypracovať OZ NKKC, by malo centrum vzniknúť práve v Novom Istropolise, voči čomu sa ohradili zvyšní dvaja konkurenční investori – spoločnosť Incheba a JTRE. Tí považujú proces výberu za netransparentný. Immocap sa vyjadril, že je pripravený kultúrno-spoločenskú funkciu na mieste zachovať aj v prípade, že štát o spoluprácu neprejaví záujem.

„Ponúkli sme štátu a Občianskemu združeniu (OZ) za NKKC spolufinancovanie vlastnými zdrojmi vo výške 15,6 mil. eur, vrátane poskytnutia pozemku, ako aj vkladom zahraničného a vlastného know-how. Immocap nemá záujem byť prijímateľom štátnej pomoci na výstavbu NKKC, pretože tým je podľa uznesenia vlády OZ NKKC,“ uviedol CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Šramko
Firmy a inštitúcie ImmocapInchebaJTRE J&T REAL ESTATENárodné kultúrne a kongresové centrumSpolok architektov SlovenskaVláda SR