Búranie Istropolisu rozprúdilo vášnivé diskusie, kultúrnej komisii sa zámer investora nepozdáva

Budova Istropolisu
Dom odborov, známym aj ako Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibel

Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva pri Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Bratislave na svojom zasadnutí minulý týždeň prijala stanovisko k búraniu budovy Istropolisu na Trnavskom Mýte. Ako informoval v tlačovej správe predseda mestskej kultúrnej komisie Matej Vagač, komisia prijala uznesenie, v ktorom vyzýva investora, aby hľadal riešenia, ktoré budovu Istropolisu zachovajú.

Nový projekt rozprúdil vášne

Investor Immocap chce v najbližších dňoch začať s odstraňovaním budovy, nakoľko má už k dispozícii právoplatné rozhodnutie mestskej bratislavskej časti Nové Mesto o odstránení existujúceho objektu.

Členovia kultúrnej komisie na svojom prvom zasadnutí v tomto roku pokračovali v diskusii, ktorú rozprúdil medializovaný zámer majiteľa Istropolisu zbúrať tento objekt.

Na záver svojho rokovania prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú investora, aby sa správal úctivo k architektonickým a kultúrnym hodnotám, ako aj k architektúre kultúrno-spoločenského komplexu Istropolis a vyjadrujú nevôľu s jeho búraním.

Ikonický komplex

Apelujú, aby zainteresované strany hľadali riešenie v prospech rozšírenia a zachovania už existujúcej kultúrnej infraštruktúry hlavného mesta. „Bratislava opakovane prichádza o kultúrne miesta, spoločenské priestory ako napríklad PKO, Amfiteáter, Divadlo Astorka, Stoka, kiná a iné,“ upozornili členovia komisie.

Napriek rôznosti argumentov v prospech zachovania budovy Istropolisu členovia kultúrnej komisie vyjadrili nevôľu nad tým, že developer vo svojich plánoch nezohľadňuje občiansky tlak a odbornú diskusiu a nečaká na ukončenie a závery procesu EIA.

„Slovensko takto prichádza o ikonický architektonický komplex a súčasne o najväčšie kultúrno-spoločenské centrum v krajine,“ zdôraznil Vagač.

Člen komisie, historik umenia Slovenskej akadémie vied (SAV) Peter Szalay upozornil, že architektonický komplex Istropolisu je synonymom modernej architektúry v Bratislave a jeho zbúranie bude znamenať ďalšiu stratu historickej pamäte.

Kultúrne dedičstvo mesta

Predseda komisia a poslanec MsZ Matej Vagač vyjadril poľutovanie nad tým, ako zbúranie Istropolisu potvrdí dlhoročný trend likvidácie významných kultúrno-spoločenských objektov a komplexov architektúry z predchádzajúceho obdobia rozvoja Bratislavy, ktorý určujú najmä majitelia pozemkov a nehnuteľností, pričom patria do kultúrneho dedičstva mesta a jeho občanov.

Člen komisie a poslanec Adam Berka konštatoval, že zbúranie Istropolisu bude znamenať stratu hodnôt historických, umeleckých a architektonických. „Zbúranie budovy je tiež v rozpore s princípmi ekologickej udržateľnosti a opatreniami, ktoré je potrebné prijať v čase klimatickej krízy,“ dodal Berka.

Nový Istropolis

Na mieste súčasného Domu odborov Istropolis chce investor vybudovať projekt Nový Istropolis, ktorý má vytvoriť priestor pre bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová aj kultúrno-spoločenskú funkciu.

Jeho súčasťou má byť aj Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) Podľa zverejnenej štúdie uskutočniteľnosti, ktorú dalo vypracovať Občianske združenie NKKC, by malo centrum vzniknúť práve v Novom Istropolise, voči čomu sa ohradili zvyšní dvaja konkurenční investori – spoločnosť Incheba a JTRE.

Tí považujú proces výberu za netransparentný. Immocap sa vyjadril, že je pripravený kultúrno-spoločenskú funkciu na mieste zachovať aj v prípade, že štát o spoluprácu neprejaví záujem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam-berkaMatej VagačPeter Szalay
Firmy a inštitúcie Immocap