Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architektúra, stavba, fasáda, budova
pixabay.com/ilustračné foto
17. 10. 2018 8:25 Investovanie od vRealitach.skSITA

Celosvetové investície do nehnuteľností dosiahli rekordných 1,8 bilióna dolárov

Na úrovni miest zostáva na čele najväčšieho realitného trhu sveta New York, nasleduje Los Angeles a Londýn.

Napriek geopolitickej neistote a spomaleniu ekonomického cyklu sa objem investícií na globálnom realitnom trhu medziročne zvýšil o 18 % a dosiahol nový rekord 1,8 bilióna USD. Vyplýva to zo správy spoločnosti Cushman & Wakefield. Slovensko sa umiestnilo v rebríčku, ktorý analyzuje investičnú aktivitu na globálnom trhu s komerčnými nehnuteľnosťami na 39. mieste s celkovým objemom investícií 0,72 mld. USD a na 35. mieste v rebríčku zahraničných investícií s objemom 0,68 mld. USD. Bratislava pritiahla 0,25 mld. USD zahraničného kapitálu, umiestnila sa na 141. mieste medzi mestami sveta a z pohľadu celkových objemov sa umiestnila na 294. mieste, tiež s 0,25 mld. USD.

Najsilnejším ázijským trhom je Hongkong

Na úrovni miest zostáva na čele najväčšieho realitného trhu sveta New York, nasleduje Los Angeles a Londýn. Šesť z prvých 10 miest z hľadiska celkových investícií je v USA a Európa s Áziou majú po dvoch zástupcoch. Najsilnejším ázijským trhom je Hongkong so 68-percentným nárastom oproti roku 2017. Ako sa ďalej uvádza v správe, 18-percentné zvýšenie investícií do komerčných nehnuteľností vedie Ázia, ktorá je zdrojom kapitálu a cieľom investícií, pričom investície v Ázii predstavujú 52 % všetkých aktivít a 45 % všetkých cezhraničných investícií uskutočňujú ázijskí kupujúci. Celkové investície v ázijsko-tichomorskom regióne vzrástli o 32 % medziročne a v Európe objem transakcií vzrástol o viac ako 16 %.

Londýn sa stal mestom, ktorý priťahuje najviac zahraničných investícií do nehnuteľností, a to podľa Cushman & Wakefield aj na ďalších desať rokov. Objem transakcií smerujúcich do Londýna sa medziročne zvýšil o 47 % na 10,9 mld. USD. Najväčším zdrojom prílevu zahraničného kapitálu sú ázijskí investori, pričom medzi týmito cieľmi prevažuje kancelársky segment, do ktorého prúdi 94 % kapitálu z ázijsko-pacifických krajín.

Madrid sa vracia do prvej päťky

V Európe sa nachádzajú štyri z piatich miest s najsilnejším zahraničným kapitálom. Paríž a Amsterdam už druhý rok držia tretie a štvrté miesto rebríčka a prvýkrát od roku 2009 sa vracia Madrid do prvej päťky. Jediným nemeckým mestom v top desiatke je Berlín, čo je podľa Cushman & Wakefield výrazná zmena oproti roku 2017, kedy Nemecko v rebríčku dominovalo.

Cushman & Wakefield pôsobí v oblasti realitných služieb, kde patrí k najväčším firmám so 48 000 zamestnancami v približne 400 kanceláriách a 70 krajinách sveta. V roku 2017 mala spoločnosť obrat vo výške 6,9 miliardy USD v rámci hlavných služieb správy nehnuteľností, facility a projektového manažmentu, prenájmu, kapitálových trhov, oceňovania a ďalších služieb.

Odporúčané články

Rozdiely medzi nákupnými centrami v Európe sa zväčšujú Penta Real Estate vybrala nového majiteľa kancelárskych budov pražskej Waltrovky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Facebook najnovšie umožňuje obmedziť zber dát na cielenú reklamu, užívatelia môžu funkciu vypnúť Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X