Ceny bytov na Slovensku sa v treťom štvrťroku ustálili

Bývanie, byty, panelák
pixabay.com/ilustračné foto

Ponuka bytov na predaj je na Slovensku momentálne extrémne nízka.

Tretí štvrťrok tohto roka priniesol na slovenskom realitnom trhu stagnáciu cien nehnuteľností, ceny bytov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku takmer nezmenili. Ponuka bytov na predaj je však na Slovensku momentálne extrémne nízka, a to Slováci v uplynulom štvrťroku vyhľadávali byty a domy ešte vo väčšej miere ako rok predtým, takmer o 7 %. Informoval o tom na základe svojich dát realitný portál Nehnuteľnosti.sk.

Ceny dvojizbových bytov sa veľmi nemenili

Pri porovnaní medzištvrťročných cien 2-izbových bytov je celoslovenský priemer nárastu len 0,08 %. Cenovky dvojizbových bytov sa hýbali výraznejšie smerom nahor podľa údajov Nehnuteľnosti.sk iba v bratislavskom Starom meste, v Nitre a v Žiline. V prípade 3-izbových bytov je nárast priemerných cien o niečo vyšší (1,43 %), čo je síce podľa realitného portálu mierny nárast, ale len polovičný v porovnaní s predošlou medzikvartálnou zmenou. Najvyšší medzištvrťročný nárast cien u trojizbových bytov v krajských mestách bol zaznamenaný v bratislavskom treťom obvode a v Nitre.

Ponuka bytov je nízka

„Na ďalší rast cien nehnuteľností už nie je priestor ani vertikálne, ani horizontálne. Realitný trh sa však v tomto období vyznačuje extrémne nízkou ponukou bytov na predaj,“ zhodnotil stav analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.

Podľa dát realitného portálu je napríklad v celej bratislavskej mestskej časti Petržalka na predaj len okolo 50 starších dvojizbových bytov. Aj ostatné mestá sú na tom obdobne. „Okolo 70 starších dvojizbových bytov nájdeme v Trnave, do 100 bytov na predaj zase v Nitre, Banskej Bystrici či Žiline. V Košiciach je ponuka širšia a v ponuke nájdeme približne 300 starších 2-izbových bytov. Ponuka 3-izbových bytov je o niečo širšia, ale aj tu nemôžeme hovoriť o prebytku ponuky,“ dodal Lazík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom