Ceny starších bratislavských bytov rastú, na trhu chýbajú malé byty

Stavba, nehnuteľnosti, bývanie
pixabay.com/ilustračné foto

Jednotková cena staršieho bytu sa v priemere vyšplhala na 2 425 eur za meter štvorcový.

Ceny starších bytov ponúkaných v Bratislave v treťom štvrťroku 2018 rástli. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investments. Jednotková cena takéhoto bytu sa v priemere vyšplhala na 2 425 eur za meter štvorcový s DPH. Dosiahla tak medziročný nárast 8,2 %. Stalo sa tak v súlade s rastom cien novostavieb, ktorý spôsobuje pokles ponuky na trhu. Pozorovateľný je aj trend rastu priemernej rozlohy bytov ponúkaných na sekundárnom trhu, čo môže znamenať nedostatok menších bytov, ktoré z ponuky rýchlo miznú.

Ceny starších bytov vykazujú veľmi podobný trend aj tempo rastu ako novostavby. Za posledné 4 roky, t.j. od roku 2014 vzrástli v priemere ceny starších bratislavských bytov o 34,3 %, čo znamená priemerné ročné tempo rastu 8,57 %.

Najdrahšie byty sú v Starom Meste

Najvyššia cena starších bytov bola v Starom Meste, a to na úrovni 2973 eur za meter štvorcový. Ceny bytov v tejto mestskej časti sú v priemere o 600 eur za meter štvorcový vyššie ako v ostatných bratislavských okresoch. Pri dvojizbovom byte s veľkosťou 50 metrov štvorcových ide o rozdiel v absolútnej cene bytu 30 000 eur. Najlacnejšie byty sa nachádzajú v okrese Bratislava IV na úrovni 2250 eur za meter štvorcový.

Z hľadiska priemernej rozlohy analytici na sekundárnom trhu s bytmi zaznamenali nárast na 68,53 metrov štvorcových. Od konca roka 2017 tak rozloha vzrástla o vyše 5 metrov štvorcových.

Priemerná rozloha ponúkaných novostavieb ku koncu tretieho štvrťroka 2018 predstavovala 68,8 metrov štvorcových, čo je takmer identické číslo ako pri bytoch zo sekundárnej ponuky.

V súčasnosti chýba ponuka menších bytov na trhu s novostavbami, ale aj na trhu so staršími bytmi. To v blízkej budúcnosti môže vyvolať zvýšený rast cien menších bytov.

Najviac bolo trojizbových bytov

Absolútna cena bytov z druhej ruky takisto rástla. K tretiemu štvrťroku dosiahla 163 tisíc eur. Najlacnejšie byty boli v Petržalke (137 tisíc eur), kde je podstatne vyššia ponuka menších bytov ako vo zvyšku Bratislavy. Najdrahšie byty sú stále v Starom Meste – 238 tisíc eur. Z hľadiska počtu izieb bolo v ponuke na sekundárnom trhu najviac trojizbových bytov, ktoré zo štatistickej vzorky 1000 bytov predstavovali 41 %. Dvojizbových bytov bolo 32 %, 16 % bolo jednoizbových, 10 % štvorizbových a 1 % tvorili 5-izbové byty.

Priemerná cena prenájmu v Bratislave dosiahla v treťom štvrťroku 800 eur na mesiac vrátane energií, teda 12,41 eur na meter štvorcový, čo medziročne predstavuje nárast o 11 %. Nárast ceny prenájmov bol spôsobený všeobecným rastom cien nehnuteľností, no do istej miery aj tým, že sa v ponuke bytov na prenájom objavuje stále viac bytov s vekom približne do 10 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom