Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavba, nehnuteľnosti, bývanie
pixabay.com/ilustračné foto
30. 10. 2018 8:40 Realitný trh od vRealitach.skSITA

Ceny starších bratislavských bytov rastú, na trhu chýbajú malé byty

Jednotková cena staršieho bytu sa v priemere vyšplhala na 2 425 eur za meter štvorcový.

Ceny starších bytov ponúkaných v Bratislave v treťom štvrťroku 2018 rástli. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investments. Jednotková cena takéhoto bytu sa v priemere vyšplhala na 2 425 eur za meter štvorcový s DPH. Dosiahla tak medziročný nárast 8,2 %. Stalo sa tak v súlade s rastom cien novostavieb, ktorý spôsobuje pokles ponuky na trhu. Pozorovateľný je aj trend rastu priemernej rozlohy bytov ponúkaných na sekundárnom trhu, čo môže znamenať nedostatok menších bytov, ktoré z ponuky rýchlo miznú.

Ceny starších bytov vykazujú veľmi podobný trend aj tempo rastu ako novostavby. Za posledné 4 roky, t.j. od roku 2014 vzrástli v priemere ceny starších bratislavských bytov o 34,3 %, čo znamená priemerné ročné tempo rastu 8,57 %.

Najdrahšie byty sú v Starom Meste

Najvyššia cena starších bytov bola v Starom Meste, a to na úrovni 2973 eur za meter štvorcový. Ceny bytov v tejto mestskej časti sú v priemere o 600 eur za meter štvorcový vyššie ako v ostatných bratislavských okresoch. Pri dvojizbovom byte s veľkosťou 50 metrov štvorcových ide o rozdiel v absolútnej cene bytu 30 000 eur. Najlacnejšie byty sa nachádzajú v okrese Bratislava IV na úrovni 2250 eur za meter štvorcový.

Z hľadiska priemernej rozlohy analytici na sekundárnom trhu s bytmi zaznamenali nárast na 68,53 metrov štvorcových. Od konca roka 2017 tak rozloha vzrástla o vyše 5 metrov štvorcových.

Priemerná rozloha ponúkaných novostavieb ku koncu tretieho štvrťroka 2018 predstavovala 68,8 metrov štvorcových, čo je takmer identické číslo ako pri bytoch zo sekundárnej ponuky.

V súčasnosti chýba ponuka menších bytov na trhu s novostavbami, ale aj na trhu so staršími bytmi. To v blízkej budúcnosti môže vyvolať zvýšený rast cien menších bytov.

Najviac bolo trojizbových bytov

Absolútna cena bytov z druhej ruky takisto rástla. K tretiemu štvrťroku dosiahla 163 tisíc eur. Najlacnejšie byty boli v Petržalke (137 tisíc eur), kde je podstatne vyššia ponuka menších bytov ako vo zvyšku Bratislavy. Najdrahšie byty sú stále v Starom Meste – 238 tisíc eur. Z hľadiska počtu izieb bolo v ponuke na sekundárnom trhu najviac trojizbových bytov, ktoré zo štatistickej vzorky 1000 bytov predstavovali 41 %. Dvojizbových bytov bolo 32 %, 16 % bolo jednoizbových, 10 % štvorizbových a 1 % tvorili 5-izbové byty.

Priemerná cena prenájmu v Bratislave dosiahla v treťom štvrťroku 800 eur na mesiac vrátane energií, teda 12,41 eur na meter štvorcový, čo medziročne predstavuje nárast o 11 %. Nárast ceny prenájmov bol spôsobený všeobecným rastom cien nehnuteľností, no do istej miery aj tým, že sa v ponuke bytov na prenájom objavuje stále viac bytov s vekom približne do 10 rokov.

Odporúčané články

Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty, úroky z hypoték sú však stále na minimách Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku medziročne klesol o tretinu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X