Ceny stavebných materiálov by sa mohli stabilizovať, pre výrazný záujem o bývanie je to skôr utópia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robotník, stavba
Foto: ilustračné, Getty images

Ceny stavebných materiálov by sa mohli v určitej miere stabilizovať už počas budúceho roka, ale iba pri poklese dopytu po nich. Stať sa to môže napríklad vtedy, ak sa plánovaná výstavba novostavieb na istý čas pribrzdí.

Predpokladá to odborník na realitný trh zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič. Záujem o bývanie je však podľa neho taký silný, že tento scenár je skôr utópiou.

Ceny vzrástli o takmer desať percent

Výrazný rast cien v stavebníctve nateraz pokračuje, a to najmä materiálov používaných v tomto odvetví. Tie v októbri tohto roka oproti septembru zdraželi o 3,3 % a v porovnaní s minuloročným októbrom dokonca o 22,9 %. Ako vyplýva z najnovších údajov Štatistického úradu SR, ceny stavebných materiálov za desať mesiacov medziročne vzrástli o 9,2 %. V prípade stavebných prác je zvyšovanie cien miernejšie, v októbri boli medzimesačne vyššie o 0,9 % a oproti októbru minulého roka o 8,8 %. Desaťmesačný rast cien prác v sektore dosiahol úroveň 3,2 %.

Zvyšovanie cien v stavebníctve podľa odborníka trápi developerov aj kupujúcich, ktorí majú zarezervované byty. „Rozostavané novostavby sa dokončujú aj za súčasnej situácie a ak sa stúpajúci vývoj cien nezastaví, novostavby môžu na budúci rok zdražieť aj o 20 percent. Keď sa pozrieme na trh, dnes už všetci developeri majú vo svojich zmluvách zadefinovanú inflačnú doložku, aby ju v prípade potreby vedeli aj použiť,“ uviedol Obtulovič.

Vykúpením môžu byť nové technológie a postupy

Táto doložka podľa neho počíta práve s prípadom, keď sa cenový index pravidelne zverejňovaný Štatistickým úradom SR zvýši nad určité percento. Developer má v takomto prípade právo o zvýšenú sumu požiadať kupujúceho pred podpisom kúpnej zmluvy. „Kupujúci je v tomto prípade povinný takto zvýšenú kúpnu cenu o cenový index zaplatiť,“ upozornil expert.

Poukázal tiež na problém stále klesajúceho počtu kvalifikovaných pracovníkov v stavebníctve, ktorých nahrádzajú pracovníci zo zahraničia, ale aj to má limity. „Vykúpením z tejto situácie môžu byť nové technológie a postupy výstavby, ktoré by nevyžadovali taký veľký objem pracovnej sily. Môžeme tak predpokladať, že výstavba sa bude časom automatizovať a prefabrikovať,“ dodal Obtulovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Obtulovič
Firmy a inštitúcie FinGO.skŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky