Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priemyselná hala, priemysel, sklad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com/ilustračné foto
6. 05. 2019 6:56 Realitný trh od vRealitach.skSITA

Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku medziročne klesol o tretinu

Ku koncu marca tohto roka pozostával trh priemyselných nehnuteľností z približne 2,64 mil. metrov štvorcových moderných priestorov nachádzajúcich sa na celom Slovensku.

Dopyt po industriálnych a logistických priestoroch v prvom kvartáli tohto roka dosiahol úroveň 81 017 metrov štvorcových. Išlo o pokles, tak voči predchádzajúcemu štvrťroku o 61 %, ako aj voči rovnakému obdobiu minulého roka o 34 %. Viac ako polovicu prenajatých priestorov podpísali „3PL poskytovatelia“, teda spoločnosti vykonávajúce komplexné logistické služby pre tretiu stranu. Nasledovali výrobné spoločnosti so 16-percentným podielom podpísaných nájomných zmlúv.

Najviac nových nájmov bolo podpísaných formou renegociácie existujúcich nájomných zmlúv, spolu tvorili 48 % nájomných kontraktov. Podiel 26 % predstavovali noví nájomcovia a 19 % tvorili zmluvy o budúcom prenájme (pre-lease). Informovala o tom poradenská spoločnosť v oblasti realitných služieb a investícií CBRE.

Väčšina ponuky je v Bratislave a okolí

Ku koncu marca tohto roka pozostával trh priemyselných nehnuteľností z približne 2,64 mil. metrov štvorcových moderných priestorov nachádzajúcich sa na celom Slovensku. V Bratislave a blízkom okolí je situovaných 64 % z nich, kým v ostatných regiónoch sa nachádza zvyšných 36 % z celkovej existujúcej ponuky. Trend veľmi nízkej miery neobsadenosti priemyselných nehnuteľností z minulých rokov, kedy dosahovala úroveň menšiu než 5 %, sa podľa CBRE zmenil a ku koncu prvého kvartálu bol na úrovni 8,09 %. V medzikvartálnom porovnaní miera neobsadenosti klesla, nakoľko nepribudli žiadne nové priestory na prenájom.

„Najnižšiu mieru neobsadenosti priemyselných nehnuteľností sme zaznamenali na konci roka 2017, keď sa dostala na úroveň 4,65 %. Odvtedy však najmä vďaka novej výstavbe vzrástla na viac ako deväť percent, aby po uzavretí niekoľkých nájomných zmlúv klesla na dnešných osem percent,“ vysvetlil riaditeľ oddelenia CBRE pre prenájom priemyselných nehnuteľností Martin Varačka.

Ceny požadovaného nájomného mierne stúpli

Po dlhom období stagnácie CBRE zaznamenala mierny nárast cien požadovaného nájomného, a to najmä v Bratislave, kde spoločnosť P3 stavia nový Bratislava Airport Park. Úroveň požadovaného nájomného vzrástla na 3,45 až 4,90 eura za meter štvorcový a mesiac.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. S približne 90 000 zamestnancami pomáha majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom viac ako 480 pobočiek po celom svete. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Odporúčané články

Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty, úroky z hypoték sú však stále na minimách Začala sa výstavba polyfunkčného objektu Orbis Premium v centre Nitry

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X