Dopyt po industriálnych priestoroch na Slovensku medziročne klesol o tretinu

Priemyselná hala, priemysel, sklad
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Ku koncu marca tohto roka pozostával trh priemyselných nehnuteľností z približne 2,64 mil. metrov štvorcových moderných priestorov nachádzajúcich sa na celom Slovensku.

Dopyt po industriálnych a logistických priestoroch v prvom kvartáli tohto roka dosiahol úroveň 81 017 metrov štvorcových. Išlo o pokles, tak voči predchádzajúcemu štvrťroku o 61 %, ako aj voči rovnakému obdobiu minulého roka o 34 %. Viac ako polovicu prenajatých priestorov podpísali „3PL poskytovatelia“, teda spoločnosti vykonávajúce komplexné logistické služby pre tretiu stranu. Nasledovali výrobné spoločnosti so 16-percentným podielom podpísaných nájomných zmlúv.

Najviac nových nájmov bolo podpísaných formou renegociácie existujúcich nájomných zmlúv, spolu tvorili 48 % nájomných kontraktov. Podiel 26 % predstavovali noví nájomcovia a 19 % tvorili zmluvy o budúcom prenájme (pre-lease). Informovala o tom poradenská spoločnosť v oblasti realitných služieb a investícií CBRE.

Väčšina ponuky je v Bratislave a okolí

Ku koncu marca tohto roka pozostával trh priemyselných nehnuteľností z približne 2,64 mil. metrov štvorcových moderných priestorov nachádzajúcich sa na celom Slovensku. V Bratislave a blízkom okolí je situovaných 64 % z nich, kým v ostatných regiónoch sa nachádza zvyšných 36 % z celkovej existujúcej ponuky. Trend veľmi nízkej miery neobsadenosti priemyselných nehnuteľností z minulých rokov, kedy dosahovala úroveň menšiu než 5 %, sa podľa CBRE zmenil a ku koncu prvého kvartálu bol na úrovni 8,09 %. V medzikvartálnom porovnaní miera neobsadenosti klesla, nakoľko nepribudli žiadne nové priestory na prenájom.

„Najnižšiu mieru neobsadenosti priemyselných nehnuteľností sme zaznamenali na konci roka 2017, keď sa dostala na úroveň 4,65 %. Odvtedy však najmä vďaka novej výstavbe vzrástla na viac ako deväť percent, aby po uzavretí niekoľkých nájomných zmlúv klesla na dnešných osem percent,“ vysvetlil riaditeľ oddelenia CBRE pre prenájom priemyselných nehnuteľností Martin Varačka.

Ceny požadovaného nájomného mierne stúpli

Po dlhom období stagnácie CBRE zaznamenala mierny nárast cien požadovaného nájomného, a to najmä v Bratislave, kde spoločnosť P3 stavia nový Bratislava Airport Park. Úroveň požadovaného nájomného vzrástla na 3,45 až 4,90 eura za meter štvorcový a mesiac.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. S približne 90 000 zamestnancami pomáha majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom viac ako 480 pobočiek po celom svete. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie CBRE